fbpx
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Yürüyüş ve Yürüyüşte Cinsiyet Üzerine Yapılan Çalışmalar

Weber kardeşler 1836 yılında yürüme analizini araştırma amaçlı ve teknik olarak ilk kullananlardır.  1873 yılında Morez ise yürümede kinematik analiz üzerine çalışmıştır. 1878 yılında Muybridge kardeşler ise seri sekansiyel fotoğraf tekniği ile ilk olarak atları incelemişlerdir, sonrasında yürüyen ve koşan insanları analiz etmişlerdir. Sonrasında ise kişilerin üzerine siyah giysiler ve uzuvlarına beyaz şeritler giydirerek birçok fotoğraflamalar yapılmıştır.

Bu çalışmadan yaklaşık on sene sonra ise beyaz şeritler yerine floresan şerit ışıklar konularak birçok fotoğraflamalar yapılmıştır. Bu yapılan çalışmada elde edilen fotoğraflar yardımıyla vücut kısımlarının üç boyutlu hareketlerini, hızlarını ve oluşan bir takım ivmelenmeleri belirlemişlerdir. Cinsiyete özgü yürüyüş farklılıklarının araştırılmasına ise ilk olarak 1960’lı yıllarda bir grup bilim adamının çalışmalarıyla ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu çalışmadan sonraki yaklaşık on senelik süreçte ise kadın ve erkeklerin yürüyüş kinematikleri üzerine iki ayrı çalışma daha yapılmıştır.

ilginizi çekebilir; https://talusayaksagligi.com/ayak-nasir-bakimi/

1960’lı yıllarda başlayan yürüyüş ve analiz araştırmaları günümüzde gelişen teknoloji ve analiz sistemlerinin ışığında halen devam etmektedir. 1971 yılına gelindiğinde ise yürüyüş analiz sistemleri üzerine çalışan bilim adamları toplam altı kişiden oluşan bir çalışma grubu oluşturmuşlardır. Bu çalışma grubundakilerin ise 3’ü erkek, 3’ü kadındır. Kiloları , boyları ve yürüyüş şekilleri birbirlerine çok benzerdir. Çalışmaya başlamadan önce her birine aynı tarz gömlek ve pantolon giydirilmiştir. Sonrasında bulundukları ortam iyice karartılmıştır ve her birinin aynı eklem noktalarına ışıklar takılmıştır. Kamera ile yapılan gözlemde ise çalışmaya katılan gözlemciler karartılmış ortamda yürüyen kişilerin cinsiyetlerini doğru olarak bildirmişler ve belirlemişlerdir. Bu tür yıllar öncesine ait çalışmalardan ayrı olarak günümüzde gelişen teknoloji sayesinde anlaşılabilir en önemli noktalardan biri ise şu an yapılan çalışmaların eski çalışmaları desteklemesidir.

İlginizi çekebilir; https://talusayaksagligi.com/charcot-ayak-nedir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete Başla
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, Talus Ayak Sağlığı Müşteri Merkezi'ne hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?