fbpx
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Tırnak Yeme Hastalığı Tedavisi

Tırnak Yeme Hastalığı Nedir

Tırnak yeme hastalığı: el tırnaklarının çevresindeki deriyi yeme, el ve ayak tırnaklarını koparma gibi durumların yapılmasıdır. Yetişkinlerde ve çocuklarda sıklıkla rastlanılan tırnak yeme hastalığı, tıp dilinde onikofaji olarak geçmektedir. Tırnak yeme problemi, dürtü kontrol bozuklukları içinde yer almaktadır. Stres ve baskı altındayken gerçekleştirilen bu eylem, genellikle 3-4 yaşlarda başlar.

Sinirsel problemleri olan çocuklarda tırnak yeme, dişlerin ilk çıkmaya başladığı dönemlerde görülebilir. Her üç çocuktan birinde görülen hastalık, erken ergenlik dönemine kadar sürebildiği gibi ergenlik döneminde de başlayabilir. Yapılan araştırmalar, ergenlik döneminde başlayan tırnak yeme hastalığının toplam ergen nüfusunun %40’ında görüldüğünü belirtmiştir.

Genellikle endişe, kaygı, korku gibi sebeplerden kaynaklı başlayan tırnak yeme hastalığının ergenlik döneminde artış gösterme nedeni, etrafından onay görememeleri olarak söylenebilir. Fakat bazı çocuklarda tırnak yeme hastalığı ebeveynlerin taklit edilmesiyle başlayabilir. Tırnak yeme hastalığına sahip anne ve babalarını gören çocuklar onlardan görerek tırnaklarını yemeye başlarlar.

Tırnak Yeme Hastalığı Tedavisi

Tırnak yeme rahatsızlığında ilk yanlış erken dönemde çocuğun tırnak yeme alışkanlığının görmezden gelinmesidir. Erken dönemde başlayan tırnak yeme hastalığı olan çocuğu, ellerini kullanmaması için başka eylemlere yöneltmek gerekmektedir. Çocuklar bu dönemde kesinlikle uyarılmamalıdır. Fakat tırnak yeme durumu alışkanlığa dönüşürse ilk önce bu alışkanlığa başlamasının sebepleri araştırılmalıdır. Sebebi öğrenildikten sonra çözüm bulunur ve pozitif motivasyonla bu alışkanlıktan uzaklaşması sağlanır.

Yetişkinlerde Tırnak Yeme Tedavisi

Yetişkinlerde de pozitif motivasyon çok önemlidir. Duygusal ve fiziksel sebeplerin ortadan kaldırılması, tırnakların kısa olması, düzenli tırnak bakımlarının yapılması bu alışkanlığın bırakılmasında faydalı olacaktır. Bu yöntemlere rağmen hala tırnak yeme alışkanlığı sürüyorsa, bilişsel ve davranışsal terapi yöntemleriyle tırnak yeme hastalığı tedavi edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete Başla
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, Talus Ayak Sağlığı Müşteri Merkezi'ne hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?