fbpx
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Tırnak Mantarı Nedir?

Tırnak mantarı denince akla ilk önce tırnakların rengi değişimi ve kalınlaşmasına sebep olan bir sorun gelir. Görünüş, tırnak yapısındaki değişim ve kötü koku oluşmasının yanı sıra çok ciddi rahatsızlıklara sebep olmaz. Tırnak mantarı ayak tırnaklarında görüldüğü gibi el tırnaklarında da görülebilir.
Tırnak mantarı enfeksiyonlarına tıpta Onikomikoz adı verilir. Tırnak mantarı el, ayak tırnağınıza veya tırnak altındaki deriye, yani tırnak yatağına yerleşir. Tırnak mantarı tırnağınızın etrafında bulunan deride oluşmuş kesik ve yırtıklardan içeri girerek mantar enfeksiyonuna yol açar. Tırnak mantarının toplumda yaygınlığı %10 civarındadır. Bu oran 60 yaş üstündeki insanlarda 2 katına çıkmaktadır. Teşhisin erken erken konulup tedaviye başlanması birçok hastalıkta olduğu gibi tırnak mantarında da önemlidir.

TIRNAK MANTARI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Mantarın birçok belirtisi vardir. Bir veya birden çok tırnağınızda renk değişimi, kalınlaşma, şekil bozukluğu, kırılma veya ufalanma gibi belirtiler var ise tırnak mantarınız olabilir. Tırnak mantarı tırnağın etten ayrılmasına neden olabilir. Parmak uçlarında ağrı ya da kokuya sebep olabilir. Mantar el tırnaklarından daha çok ayak tırnaklarında görülür. Ayak tırnakları çoğunlukla havasız ve nemli ortamlarla çevrilir, mantar böyle ortamlarda üreme sağlar. Ayak parmaklarının el parmaklarına nazaran kan dolaşımı daha az olur, bu sebepten vücudun enfeksiyonu tespit edip durdurması zordur. Bu belirtilerden en az bir tanesini tırnağınızda görüyorsanız, tırnak mantarı olma ihtimali yüksek olabilir, kesin bir teşhis içinsede muhakkak bir hekime danışmanız gerekir. Düzenli periyodlarda medikal ayak bakımı yaptırdığınız takdirde tırnak mantarından kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

TIRNAK MANTARI GELİŞTİRME RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?

-İleri yaş (yukarıda belirtilen nedenlerle birlikte, mantara uzun yıllar maruz kalma ve yavaş uzayan tırnaklara sahip olma)
-Ayak terlemesi
– Ayak ve tırnak mantarı geçmişi
-Yüzme havuzları, spor salonları ve duş gibi nemli alanlar ve ortak alanlarda çıplak ayakla durmak ve size ait olmayan bir ayakkabı giymek ya da havlu kullanmak.
-Cilt yaralanması veya cilt rahatsızlığına sebep olmak
Diyabet, dolaşım bozukluğu veya zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olmak

TIRNAK MANTARI NASIL ÖNLENEBİLİR?

-Elleri ve ayakların temizliğinin sağlanması, mantarlı bir tırnağa dokunduğunuz zaman ellerinizi yıkayın.
-Tırnakların düz ve kenarlarının sivri olmamasına dikkat edin. Tırnaklarınızı kestikten kullandığınız makası dezenfekte edin.
-Ayak terlemeniz var ise pamuklu çoraplar tercih edin mümkünse gün içinde çoraplarınızı değiştirin. Nefes alan malzemelerden üretilmiş olan ayakkabıları seçin.
-Havuz ve soyunma odalarında terlik kullanın
-Manikür ve pedikür yaptırdığınız yerlerde steril aletlerin kullanıldığına dikkat edin.
-Tırnak cilası, oje ve takma tırnak gibi ürünlerden kaçının.

İlginizi Çekebilir; https://talusayaksagligi.com/tirnak-batmasi-nedir-nasil-gecer/

TIRNAK MANTARI TEDAVİSİ

Tırnak mantarının uzman hekim tarafından tedavisi yapılmalıdır. Tırnak mantarından kaynaklı tırnağınızda oluşan tırnak deformasyonu el ve ayak bakımı uzmanı (podolog) tarafından düzeltilir.
Mantar olmasa bile tırnaklarda deformasyonlar olabilir. Bu durumda düzenli yapılan ayak bakımı ve podologun tavsiye ettiği ürünlerle tırnakta oluşan deformasyonlar giderilir.

İlginizi çekebilir; https://talusayaksagligi.com/ayak-nasir-bakimi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete Başla
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, Talus Ayak Sağlığı Müşteri Merkezi'ne hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?