fbpx
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Tırnak Batması Nedir, Nasıl Geçer?

Tırnak batması günümüzde yaşanan çeşitli sebeplerden dolayı tırnak köşe ve kenarının yumuşak ete batmış olduğu yaygın bir problemdir.

 Tırnak Batması Nedir?

Tırnak batması, kişilerin tırnağında ve ya tırnak yatağına doğru oluşan bozulma, tırnağın uzamamasına ve ete gömülmesine neden olan bir sağlık sorunu olup ağrı, kızarıklık ya da enfeksiyon görülen bir durumdur. Genellikle ayakların baş parmağında görülmekte ve ayak tırnağının köşesi ve ya kenarının kıvrılarak cilde gömülmesi sonucu batık tırnak oluşur. Ayak tırnak batığı genelde ağrılı olabilir ve tedavi edilmez ise enfeksiyon ile sonuçlanabilir.

 Tırnak Batması Neden Olur?

Genelde tırnak büyüklüğü ve tırnak yatağı genişliğinin arasındaki dengesizlikler tırnak batması sorununun önemli bir nedeni olmaktadır. Bu durum da aslen tırnakların yanlış şekilde kesilmesi ve kalıtsal tırnak sorunları ve uygun olmayan ayakkabı giyilmesi ile daha da kötüleşebilmektedir. Kişilerde tırnak batması durumunun en yaygın nedenleri arasında şu nedenler yer almaktadır. Bunlar;

 •  Tırnak boyutu ile birlikte tırnak yatağı genişliği oranlarında dengesizlik
 •  Tırnak sıkıştıran dar ayakkabılar ve ya çoraplar giymek
 • Sivri, aşırı yüksek topuklu ayakkabılar; dar ve sıkı çoraplar
 •  Tırnakları aşırı kısa kesmek, tırnakların sivri veya derin şekilde yanlış kesilmesi,
 •  Yanlış kavisli kesilen ayak tırnaklarda batma görülmesi
 •  Ayak tırnağının zedelenmesi ya da yaralanması,
 • Ayağı çarpma, tırnak üzerine darbe alınması,
 • Hamilelik vb. aşırı kilo artışları,
 • Yoğun spor yapmak,
 •  Uygun olarak yapılmayan agresif manikür ve ya pedikür uygulamaları şeklinde yer almaktadır.
 • Tırnak mantarı enfeksiyonu ve tırnakta  kalınlaşma gibi problemler sonucu ortaya çıkmaktadır.

Tırnak Batmasına Ne İyi Gelir?

Genel olarak enfeksiyonu önlemek amacı ile tırnak batması meydana gelince tedavi uygulamak önemli olmaktadır. Hafif olan vakalarda evde yapılan uygulamalarla küçük tedaviler yeterli olurken ciddi olgularda ise bazı cerrahi müdahale gerekmektedir. Tırnak batması için en etkili olan Podofix ürün kullanılmalıdır. Bu uygulama sayesinde batık tırnak, Konvulut (içe dönen), Onikogrifoz (kalın odunsu) gibi tırnak problemlerini ağrısız, acısız ve konforlu bir şekilde ortadan tam olarak kaldırmak amacı ile kullanılmaktadır.

Ayrıca sabun ile hazırlanmış sıcak suda etkilenen ayağa iyi gelmektedir. Ayağın suya sokulması, şişliğinin azaltılmasına ve de ağrının hafifletilmesine destek olabilir. Ayağı günde yaklaşık olarak üç kez ve her seferde 15- 20 dakikaya kadar ılık sabunlu suda bekletmek her daim etkili sonuçlar verir.

Nail Softener ürün ile kırılgan tırnaklar, batık tırnaklar ve de derinin kalınlaşmasına engel olmak mümkündür. Bu ürün sorun yaşayan kişilerin kütiküllerini yani tırnak etlerini iyi derece yumuşatmaktadır.

 Tırnak Batması Nasıl Geçer?

Günümüz koşullarında pek çok kişinin muzdarip olduğu bir durum olan batık tırnak konusunun geçmesi için birçok uygulama vardır. Tırnak batmasının daha hızlı bir şekilde geçmesi için bir takım önlemler alınmaktadır. Bu amaç ile yapılabilecek uygulamalar etkili sonuç elde edilmesine destek olmaktadır.

Öncelikle Ayak tırnağının alt kısmına pamuk ve ya mumlu bir diş ipi koyulması tırnak batmasının iyileşmesine destek olabilir. Ayaklar günde yaklaşık olarak 3 kez ya da 4 kez ve ortalama olarak da 20 dakika kadar süre ile ılık suda bekletildikten sonrasında batık tırnak kenarının alt kısmına bir parça temiz pamuk ya da mumlu diş ipi koyulur. Bu uygulama tırnağın kenarının üzerinde büyümesine destek olur. Ayaklar günün kalan diğer kısmında kuru tutulmalıdır. Ayrıca tırnaklar batma geçmesine kadar kesilmemeli ve de uzamaları beklenmesi gereklidir.

 Tırnak Batması İle ilgili Tedaviler Nelerdir?

Genel olarak tırnak batması ile ilgili uygulanan yöntemlere dışında parmak aşırı şiş ve ağrılıysa, ilgili bölgede şiddetli hassasiyet gelişirse ve irin akarsa kişide şeker hastalığı bulunursa bir doktora görünmek gerekmektedir. Doktor tırnak batığına bağlı enfeksiyon belirtilerini gözlemlerse ağızdan bir antibiyotik tedavisine de başlayabilir.

Tırnak Batması Tedavisi(Podofix)

Batık tırnak problemi için podologlarımız podofix işlemi uygulamaktadır. Bu yöntemlerle yatağı bozulmuş ve ete gömülmüş olan tırnak yukarıya kaldırılarak tırnağın doğal uzaması sağlanır.Kalınlanmış boynuzsu tırnak(onikogrifoz) ve tırnak etine gömülmüş kalın tırnak (konvulut) tırnak problemlerinde de podofix işlemi rahatlıkla uygulanır. Problemli tırnak periyodik olarak takip edilir. Tırnak kontrol altında uzadıkça hem batık hem de tırnak yatağı düzelir.Kişi hiçbir acı hissetmeksizin günlük hayatına rahatlıkla devam edebilir, istediği ayakkabıyı  giyebilir, duş alabilir, spor yapabilir.

Batık Tırnak Oluşmasını Engellemek İçin Ne Yapılmalıdır?

İşte size bu konuda yardımcı olabilecek ve uygulaması kolay, önlem niteliğinde ipuçları:

 • Ayakkabı numaranıza uygun büyük veya küçük olmayan ayakkabılar giyin,
 •  Topuklu ve ayak parmaklarını sıkıştırabilecek ayakkabıları sık giymekten uzak durun.
 • Ayağınızı sıkan çoraplar tercih etmeyin, özellikle evdeyken, mümkün olduğunca ayakkabı ve çorap olmadan yalın ayak yürüyün.
 • Ayak tırnaklarınızı çok kısa veya eğri olmayacak, düz bir şekilde kesin.
 • Ayaklarınızı temiz ve kuru tutup nemlendiricilerle bakım sağlayın.
 • Podologlar tarafından medikal ayak bakımınızı yaptırmaya özen gösterin.

İlginizi çekebilir; https://talusayaksagligi.com/ayak-bakimi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete Başla
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, Talus Ayak Sağlığı Müşteri Merkezi'ne hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?