fbpx
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Sporcularda Ayakkabı Kullanımı

Sporcularda Ayakkabı Kullanımı

Ayaklar günlük aktivitelerimizde bile çok fazla yük alırken spor yapan bireylerde ağırlığın 3-4 katı fazlası yük taşımaktadır. Bundan dolayı spor sırasında önem verdiğimiz ilk eşyanın ayakkabı olması gerekmektedir. Sporcularda ayakkabı kullanımı, daha doğrusu sporcularda doğru ayakkabı kullanımı bu nedenle çok çok önemlidir.

Sporcularda Doğru Ayakkabı Tercihi

Sporcularda ayakkabı kullanımında öncelikli olarak yer vermemiz gereken nokta spor dalıdır. Spor dallarına göre ayakkabı kullanımları değişiklik göstermektedir.

Genel bir kullanımdan söz etmek gerekirse: ayakkabı ayağa iyi oturmalıdır.

Ark dediğimiz orta kısımda bulunan ayak oyuğu iyi desteklenmelidir. Bunu genelde tabanlıkla sağlayabilmekteyiz. Ayakkabıların içleri ne kadar ortopedik olarak gözükse de herkesin ark oyuğu farklıdır. Bundan dolayı kişiye özel tabanlıklarla desteklenmesi sakatlıkları, burkulmaları, nasır ve tırnak sorunlarını da ortadan kaldırmaktadır.

Sporcu Ayakkabısı Nasıl Olmalı

Ayakkabıların topuk kısmı bileği iyice stabil etmelidir ve bunuda ancak topuk kısmı sert ayakkabılarla sağlayabilirsiniz. Ayak bileğinin sabitlenmesi burkulmaları engeller. Ve bunun yanı sıra diz sakatlanmalarınında önüne geçilir.

Ayakkabılarının ön ucu esnek yumuşak olmalıdır.  Ayak parmaklarının en az  45 derecelik açıyla bükülmesi gerekmektedir.

Ayakkabının orta kısmı arkı destekleyen bölge ise bükülmemelidir.

Basketbol ve Voleybolda Ayakkabı Kullanımı

Basketbol ve ya voleybol oynayanların kullandığı ayakkabılar genelde bileğe kadar yüksek olmaktadır. Bunun sebebi bileği sabitlemek ve zıplamazlarda yükü absorbe etmektir. Basketbol oynayanlarda en çok görülen ayak problemi nasır ve düz tabanlıktır. Her spor dalında olduğu gibi basketboldada tabanlık kullanımı önerilmektedir. Hem nasır oluşumlarını engellemek hem de basış probleminin önüne geçebilmek için kişiye özel tabanlıklar çok önemli bir rol oynamaktadır.

Koşu Ayakkabısı Nasıl Olmalı

Günümüzde antrenmanlar için özel ayakkabılar üretilmiştir. Fakat bu ayakkabılar kişiye özel olmadıklarından oluşabilecek sakatlanma riskini bazı durumlarda arttırmaktadır. Örneğin; ayak dışına basan bir sporcuya medial kısımdan destekli bir ayakkabı verirsek basış bozukluğunu arttırmış oluruz.

Ayakkabı kullanımının en önemli özelliği doğru ayakkabıdır.

doğru koşu ayakkabısı

Basış problemleri, kişinin aktiviteleri göz önünde bulundurularak ayakkabı ve tabanlık tercihleri yapılmalıdır. Şöyle ki çoğu sporcular mağazalardan önerilen ayakkabıları aldıklarında diz ve ya ayak problemleri ortaya çıkmaktadır. İşte bu sebepten dolayı mutlaka basış durumuna bakılması gerekmektedir. Koşu sporcuları ayakların ön tarafına daha çok yüklenirler buna metatars bölgesindeki yükler denebilir. Metatarstaki yükler nasır problemlerini arttırır ve parmaklar arasında sinir sıkışmasına sebebiyet verir. Metatars bölgesindeki yükleri azaltmak için hem doğru ayakkabı hem de kişiye özel tabanlık kullanımı şarttır.

Özetle: Doğru ayakkabı kullanımı basış analizlerinden sonra daha net ortaya çıkmaktadır. Basış problemlerinin ne olduğu bilirsek ayakkabı tercihlerinide ona göre yapabiliriz.

Talus Ayak Sağlığı Merkezi’nde her spor dalına özel tabanlıklarımız, kişiye özel bir şekilde yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete Başla
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, Talus Ayak Sağlığı Müşteri Merkezi'ne hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?