fbpx
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Sporcular İçin Ayak Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Sporcularda ayak ve tırnak deformasyonlarına sıklıkla rastlanabiliyor. Bu problemler sporcunun performansını da etkilemektedir. Sporculara uygun koruyu ve önleyici podolojik bakımlarla bu problemler ortan kaldırılır. Sadece problemli ayak ve tırnaklar için değil medikal bakımlarda sporcular için uygundur. Bu sayede yaşam kalitesini ve performansının da olumlu etkilemiş olur. Kullanılan malzemeler öncelikle dezenfeksiyon daha sonrasında sterilizasyon işlemlerinden geçtiği için hijyenik bir bakım sağlanmış olur.

Amatör veya profesyonel spor yapmak doğru ayakkabıyla desteklenmiyorsa verdiği yararın yanı sıra zararda vermektedir. Bunun için ayak ve tırnak hastalıklarından korunmak için düzenli medikal bakımlar, kişiye özel üretilen tabanlıklar ve ayak sağlığı merkezlerinde Podologlar tarafından rutin kontrollerle ayak sağlığını korumuş olurlar.

Bunlar dışında rahat olduğunu düşündüğümüz ama arkını desteklemeyen veya yaptığı spora uygun olmayan ayakkabılar anlık problem yaşatmayabilir fakat sonrasında tırnak batması, su toplayan kabarcıklar, nasırlar ve keratinizasyonlara sebebiyet verir. Bu yüzden ayak arkını destekleyen, yaptığı spora uygun(voleybol, basketbol, futbol tenis vb.)ve kişinin postüründe veya ayağında oluşan ağrılardan kurtulmak için kişiye özel üretilmiş Sidas tabanlıklar kullanmalıdırlar.

Sporcular İçin Ayak Bakımının Önemi

Sporcularda ayakkabı seçimi ; hangi branşta, hangi zeminde, hangi çevre koşullarına sahip ortamda oynadığı vb. gibi sorular yöneltilmelidir. Uzun süre yapılan sporlarda ayakkabının içinde kalan ayak terleme ve kokuya sebebiyet verebilir. Eğer oynadığı spora uygunsa hava alması mümkün olan değilse yedek diğer bir ayakkabısını kullanmalıdır.

sporcuların ayak bakımını ele alırsak; medikal koruyucu ve önleyici bakımlarla hem yaşam standardını hem de ayak konforu sağlanmış olur.

İlginizi çekebilir; https://talusayaksagligi.com/ayak-kokusunun-sebepleri-nelerdir/

Sporcular Ayak Sağlığı İçin Neler Yapmalıdır?

Sporcuların yaptıkları spor ve oynadıkları zemin için doğru ayakkabıyı kullanmaları ayak sağlığı için son derece önemlidir. Genel olarak küçük veya büyük olmayan, ayak parmaklarını rahatlıkla oynatabildiği, ayak arkını destekleyen, aşil tendonu ve topuğu kavrayan ayakkabılar tercih etmelidirler.

Ortak kullanım alanlarında kullanılan malzemelere temas, duş, soyunma odaları mantar vb. çeşitli bulaş yolu oluşturabilecek hastalıklara zemin hazırlar. Havlu, kullandığı ayakkabılar vb. tüm eşyalar sadece kişiye özel olmalıdır. Kesinlikle ortak kullanılmamalıdır. Duştan sonra ayak ve parmaklar kurulandığında mantar vb. bulaş yolu oluşturan hastalıkların önüne geçilir.

Sporcularda Sıklıkla Karşılaşılan Sorunlar

Sporcuların en fazla yaşadıkları sorunların başında; tırnak kalınlaşması, renk değişikliği, tırnak altı boşalması, keratinizasyon olan doku veya nasır, kuruyan veya fazla nemli ciltte  su toplamış kabarcıklarla deri deformasyonları, batık tırnak , ayakların terlemesi gibi nedenlere sebep olan problemlerle fazlasıyla karşılaşabiliyoruz.

Topuklarda kuruma, pul pul olmuş deri, kaşıntılı kabarcıklar ayaklarda kötü koku oluşması ayak mantarı; tırnaklarda oluşan mor, kahverengi sarı, beyaz görünümlü kesildiğinde ise döküntülü olan problemler vs. tırnak mantarı başlangıcına örnek olarak söyleyebiliriz. Ayak mantarı kişinin o bölgeyi kaşıması, farklı yüzeylere teması vs. ile bulaş yolu oluşturmasına sebebiyet verir. Bu nedenle oluşan ayak ve tırnak mantarlarında erken teşhis ve bakım çok önemlidir. Hijyenik ve steril olmayan cihazlar ve su barındıran tüm yüzeylerden uzak durulmalıdır. Bu bakımları steril cihazlar ve malzemelerle uygun ortamda  yapan ayak sağlığı merkezlerinde Podologlara yaptırmalıyız.

 

İlginizi çekebilir; https://talusayaksagligi.com/nasir-bakimi-nedir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete Başla
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, Talus Ayak Sağlığı Müşteri Merkezi'ne hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?