fbpx
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Skolyoz Nedir? Skolyoz Belirtileri ve Skolyoz Tedavisi Nasıl Olur?

Skolyoz Nedir ve Nasıl Anlaşılır?

Skolyoz, Yunanca ‘eğri’ anlamındadır. Skolyoz nedir sorusunun cevabına değinmek gerekirse: vertebranın 3 düzleminde meydana gelen gözle görülebilen eğriliktir. Eğrilikler sağ ya da sol tarafta meydana gelebilir.

Toplumda ortalama %2 ila 4 oranında görülmektedir. Düşük dereceli eğrilikler yüksek derecelere oranla daha fazladır. Skolyoz dereceleri skolyoz tedasvisi için belirleyici unsurdur. Tanılar çoğunlukla küçük yaşlarda konulur. Kız çocuklarında skolyoz daha fazla görülmektedir. Skolyoz belirtileri En sık 10 ile 16 yaşındaki çocuklarda görülür. Skolyoz, kalça ve kürek kemiklerinde de eğriliklere  ve kaymalara sebep olur. Omurgadaki eğrilik ‘C’ ve ‘S’ harfi şeklinde gelişir.

Konjtenital Skolyoz Belirtileri Nelerdir?

Konjenital (doğuştan) skolyozun belirtileri arasında omurgada sağa ya da sola doğru eğrilik ve omuzlar arasındaki yükseklik farklı görülmektedir. Skolyoz belirtileri arasındaki diğer unsurlar sırt ve bel ağrısı, nefes almada zorluklardır. Tüylenmede meydana gelen artışlar da skolyoz belirtileri arasında olabilir.

skolyoz-nasil-anlasilir

Skolyoz Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Genetik skolyoz şüphesi mutlaka göz muayenesiyle kontrol edilmedir.  Hasta öne doğru eğildiğinde sağ ve sol tarafta yükseklik farkı varsa hekime danışmanız önerilir. Skolyozun türleri vardır ve bunlardan en çok karşılaştığımız idiyopatik skolyozdur. İdiyopatik skolyoz nedeni bilinmeyen skolyoz türüdür.

Skolyoz türleri arasında bulunan konjenital skolyoz: Anne karnında başlayıp doğum sonrasında ilerleyen skolyozdur. Nöromüsküler skolyoz ise çocuk felci, serebral palsi gibi hastalıklara bağlı olarak gelişen skolyoz türüdür. Nöromüsküler skolyozda solunum sıkıntısına daha fazla rastlanmaktadır.

Skolyoz Tedavisi Yöntemleri arasında:

 • 20 dereceye kadar fizik tedavi ve egzersizler.
 • Fizik tedavi yöntemleri ise: Elektroterapi, schroth, yüzme ve aqua terapi.
 • Yüzme bütün kasları çalıştırdığı için daha fazla önerilir.
 • 20 derece ve 40 dereceye kadar ortezleme.
 • Kişiye özel ölçü alınarak yapılan korseler:
 • Ortezleme’de eğriliğin olduğu taraf belirlendikten sonra vertebrayı düzelten taraftan omurga destekle zorlanır.
 • Korse prova ve teslimden sonra mutlaka hekim tarafından kontrol edilir. Görüntüleme(röntgen) yoluyla korsenin omurga üzerindeki etkisine bakılır.
 • Korseler en sıkı şekilde kullanılmak zorundadır.
 • Hekimler tarafından genelde 24 saat takılması önerilir.
 • En az süre ise 22 saattir. Korse ne kadar fazla takılırsa o kadar sağlıklı bir takip yapılmaktadır.
 • Çocukların büyüme ve boyunun uzamasına bağlı olarak korseler revize edilmektedir.
 • Vücut korsenin şeklini aldığında baskı yerleri daha fazla arttırılır.
 • 6 ayda bir görüntüleme yöntemiyle hasta takibi yapılır.
 • 35 derece ve 40 derece doktorların gerekli görmesiyle cerrahi operasyon gerçekleşmektedir.
 • Görüntüleme sonucunda kalça kemiklerinde eğrilik olmuşsa eşitlemek için tabanlık kullanımı önerilmektedir.

Skolyoz İçin Pilates

skolyoz için pilates

Pilates egzersizleri ile bel bölgesindeki omurların yakınlarında bulunan yüzeysel ve derin kaslar etkili bir şekilde çalıştırabilir. Bu bölgedeki kasların çalışması omurganın desteklenmesini sağladığı için omurganın daha dengeli olmasına sebep olur. Kardiyo egzersizleri gibi egzersizler hali hazırda güçlü olan kasları çalıştırırken pilates egzersizleri tüm kasları çalıştırarak dayanıklılıklarını arttırır.

Böylece kimi kaslar çok güçlüyken kimilerinin zayıf kalması gibi dengesizlik yaratacak bir olumsuzluk yaşanmaz. Pilates egzersizlerinin en büyük avantajları bu egzersizlerin nefes teknikleri kullanılarak yavaş ve kontrollü bir şekilde yapılmasıdır. Pilates programları omurganın şeklini düzeltmez ancak esnekliğinin artmasına yardımcı olur. Omurganın uzaması ve esnekliğinin artması Skolyoz tedavisi için oldukça önemlidir, çünkü skolyoz hastalığı omurganın sıkılaşıp katılaşmasına yol açabilir. Omurgayı uzatan ve esnek hale getiren pilates egzersizleri uygulanarak omurga esnetildiğinde hareket ederken rahatlama yaşanır üstelik hastaların hayat kalitesi de artar.

 

İlginizi çekebilir; https://talusayaksagligi.com/yuruyus-ve-yuruyuste-cinsiyet-uzerine-yapilan-calismalar/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete Başla
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, Talus Ayak Sağlığı Müşteri Merkezi'ne hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?