fbpx
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Siğil Nedir ?

Siğil Nedir ?

Verrü yani siğil grubu hastalıklar HPV virüslerine bağlı gelişen selim epitel artışı ve keratin artışı ile giden sık görülen deri enfeksiyonlarındandır. Siğil oluşumu birkaç haftada ya da bir yıl olarak değişmektedir. Virüsün tipine ve cildin bağışıklık durumuna göre değişiklik göstermektedir. Siğilleri olan kişiler diğer açılardan genellikle sağlıklıdırlar. Ancak bağışıklık sistemi ve hastalığın görülmesi bağlantılıdır. İmmunsupresyona yol açan bir hastalık ya da kortizon gibi bağışıklığı baskılayan ilaç kullanımı ve organ nakli olanlarda siğil görülme olasılığı daha fazladır.

 

 

Siğil tipleri nelerdir?

Basit siğiller (Verruka plantaris)

Bu siğiller genellikler ayaklarda baskı noktalarında görülür. Tek ayakta çok fazla lezyon halindedirler. Bazen kümelenir ya da birleşerek tek lezyon olarak görülebilirler.

Düz Siğiller (Verruka plana)

Düz siğiller, deri kalınlaşması olan üzeri düz ve deri renginde ya da hafif koyu renkte olan lezyonlardır. Genellikle çocuklarda görülür. Genellikle çok sayıdadır ve yüz, boyun, el üstleri, bilekler, dirsekler ve dizlerde kümelenirler. En sık yerleştiği yerler el üstleri, alın, yanaklar, burun ve özellikle ağız çevresidir.

 

 

Filiform Siğiller (Verruka filiformis)

Daha çok erkeklerde, yüzde ve boyunda oluşum gösterirler. özellikle dudaklar, göz kapakları ve burun kanatlarında görülürler. Çocuklarda ağız çevresi ve dudaklarda görülürler ve enfeksiyonun kaynağı olduğu farz edilen ellerdeki siğillere eşlik ederler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete Başla
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, Talus Ayak Sağlığı Müşteri Merkezi'ne hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?