fbpx
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Sever Hastalığı Nedir ?

Sever hastalığı nedir?

Sever hastalığı topuk kemiğinin büyüme plağının iltihaplanmasıdır. 8 ila 15 yaşındaki çocuklarda görülmektedir. Kız çocuklara oranla erkek çocuklarda daha fazla meydana gelmektedir.

Sever hastalığı genellikle büyüme çağı sırasında çocuklarda görülen bir hastalıktır. Koşu ve atlama sporlarında yer alan çocuklarda daha fazla görülmektedir.  Topuğun tekrarlayan yüklere maruz kalması önemli bir sebeptir.

 

 

Sever hastalığı hangi durumlarda oluşur?

8-10 yaşında fiziksel olarak aktif kız ve 10-12 yaş arasında olan erkek çocuklarda daha çok görülmektedir.

Sever hastalığı aktif olmayan fakat düz ve sert ayakkabı kullanan çocuklarda da görülebilmektedir.

Riski arttıran faktörler:

-Düz veya çukur taban: Yüklenmenin eşit olmadığı bu tip ayaklarda topuk bölgesi fazla yük alacağından sever hastalığını tetikleyebilir.

-Kısa bacak sendromu: Bir bacağın diğerinden kısa olması halinde kısa olan bacağın ayağa basmak için aşil tendonunu germesi,

-Aşırı kilo ve obezite

 

Sever hastalığının belirtileri nelerdir?

En belirgin belirtisi bir veya iki topuğun sırtında ağrı ve hassasiyet oluşturmasıdır.

-Topukta şişme ve kızarıklık

-Yürüme zorlukları

-Topuktaki yükü almak için parmak ucu yürüme.

Sever hastalığı aktivite sırasında artar ve dinlemeyle azalır.

Sever Hastalığı Nasıl Önlenir?

Kas ve tendon yapılarında iyi bir esneklik sağlanarak sever hastalığı önlenebilir. Gerdirme egzersizleri büyüme atağı sırasında yaralanma riskini en aza indirir. Daha önce sever hastalığı geçirmiş gençlerde egzersiz öncesi germe hareketlerini iyi yapmalıdır.

 

 

Sever Hastalığı Nasıl tedavi Edilir?

Çocuğun tüm belirtileri kaybolana kadar düz ve sert zeminde yalın ayak yürümemesi ve ağrıyı arttıracak egzersizlerden kaçınmalıdır. İlk önceliğimiz ağrıyı en aza indirmektir.

-Kişiye özel şok absorbe edici tabanlık uygulamaları: Topuğa binen sert yükleri ayağa eşit dağıtarak topuk ağrısının önüne geçer. Sadece dışarda kullanmak maalesef yeterli değildir. Hem ev de hem dışarda özel yapım tabanlık kullanılmalıdır.

-Esnetme egzersizlerinin yapılması iyileşme sürecini kısaltır.

-Ağrı oluşumunun olmadığı zamanlarda buz uygulamasının yapılmasını öneririz. Buz direk tenle temas ettirilmeden bir havluya sarılıp topuk kısmına konulabilir.

-Hastalığın çok şiddetli olduğu vakalarda alçılama işlemi yapılabilir. Bunun nedeni ise ayağı oluşabilecek tüm yüklerden korumaktır.

-Sever hastalarında iyileşme süreci 2 hafta ile 2 ay arası değişiklik göstermektedir. Fakat iyileşme meydana geldiğinde tabanlık kullanımına devam edilmesi gerekmektedir. Hem oluşabilecek diğer yüklerden ayağı korumak hem de sever hastalığının bir daha yaşanmasını engellemek için merkezimize bekleriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete Başla
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, Talus Ayak Sağlığı Müşteri Merkezi'ne hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?