fbpx
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Pev (Pes Ekinovarus) Nedir

Pev (Pes Ekinovarus) Nedir

Çarpık ayak sendromu olarak bilinen pes ekinovarus, detaylı ultrason görüntülemeleriyle gebeliğin 16’ncı haftasında bulunabiliyor. Bazı bebeklerde anne karnındaki pozisyondan kaynaklı görülmese de, doğduktan hemen sonra anlaşılıyor ve ona göre bir tedavi yöntemi geliştiriliyor. Bin doğumda bir oranda görülür ve erkek çocuklarında kızlara oranla daha fazladır.

Bebeklerde Çarpık Ayak Sendromu

Çarpık ayağın henüz tam olarak nedeni bilinmemektedir. Fakat genetik olduğu düşünülmektedir. Bazı bebeklerde her iyi  ayakta görünürken, bazılarında ise tek ayakta görülür.

Pes ekino varus yapısal veya pozisyonel olabilir. Pozisyonel pes ekinovarusun tedavisi oldukça kolaydır ve yüzde 100 düzelme görünmektedir.

Yapısalda ise; Tedavi süreci biraz daha zorlu ve uzundur. Şekil bozukluğunun sebebi baldır kaslarının kısa ve gergin olmasıdır. Gerginliği azaltan germe egzersizi ile ayak kasları yavaş yavaş açılmalıdır.

pes ekinovarus

Çarpık Ayak Sendromu Tedavisi

Çarpık Ayak Sendromu Tedavi Yöntemleri

  • Ayaklar belli bir pozisyonda hekimler tarafından alçıya alınır. Bu periyod hekimlerin gözlemlemesiyle devam eder.
  • Alçılanmadan sonra ise aşilotomi veya tenotomi dediğimiz kas uzatma işlemi yapılır. Aşil tendonu küçük bir kesi yapılarak kas uzatma işlemi tamamlanır.
  • Bu işlemlerden sonra hekimlerin önermesi ile Dennis Brown denilen bir atel taklılır. Bu atel, ayakkabı şeklindedir ve ortasında metal bir ayrımı bulunmaktadır. Ayaklar belli bir açıyla durmalıdır.
  • Dennis Brown atel dışında afo denilen ortezlemede tercih edilebilir. Afolar kişiye özel ölçüm alınarak yapılmaktadır.
  • En son ise afolar veya Dennis Brown atelleri geceleri takılmaya başlar. Bu sürecin ne kadar olacağı ise hekimler ve teknikerler tarafından belirlenir.
  • Çocuklar büyüyüp yürümeye4 başladığında ise ayakta bazen hafif yamukluklar gözlemlenebilir. Rahat yürümeyi sağlamak amacıyla tabanlık önerilir.
  • Kişiye özel tabanlıklarla nasırlaşma ve basış bozukluklarının önüne geçilebilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete Başla
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, Talus Ayak Sağlığı Müşteri Merkezi'ne hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?