fbpx
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

PES CAVUS (ÇUKUR TABAN) NEDİR?

Ayak sağlığı, vücut sağlığında çok önemlidir. Ayaklar bedenin ağırlığını taşımaktadır. Organlar arasındaki görev ve eylemleri yerine getirir. İş ve günlük hayatımızda ayak sağlığının yerinde olması çok önem taşır. Ayak sağlığımızı dikkat etmemizde oldukça basittir. Ayakta oluşan bir rahatsızlık ayaktan, bele kadar bir çok ağrıya neden olur ya da nasır, mantar gibi rahatsızlıklar oluşabilir. Ayak yanı konusunda oldukça açık yapıda bir uzuvdur.

Pes cavus; Yüksek ark , yüksek taban , çukur ayak olarak bilinir.  Ayaktaki arkı yaylanmasına neden olan anatomik bir yapıdır. Ark yapısını tibialis posterior tendon  ile desteklenir. Bu tendonun görevini yerine getirmiyor olması düztaban ayağa, fazla çalışıyor olması da çukur tabana yani pes cavus rahatsızlığına sebep olur. Genetik yatkınlıktan kaynaklıda meydana gelebilir.

 

PES CAVUS (ÇUKUR TABAN) BELİRTİLERİ NEDİR?

Çocukluk dönemimde bile rahatlıkla teşhis edilebilecek bir rahatsızlıktır. Çocukluk dönemin sık sık düşmelere sebep olur. Ayakta yaylanma olmadığı için ayak yanlarında yalancı bir yaylanma meydana gelir. Bu durumdan kaynaklı ayakta sık sık burkulmalar ve incinmeler olabilir. Ayak yüksek ark sebebiyle vücut ağırlığını taşırken deformasyona maruz kalabilir. Ayağa baskı uygulanamayacağı için  ayak alternatiflere gitmektedir. Vücut ağırlığını taşıyabilmek için ayak parmaklarına  özellikle 1. Ve 5. Parmaklar da fazla baskıdan kaynaklı nasırlar meydana gelebilir. Ayağın  yan tarafları tüm ağırlığı taşıyacağı için dış yan bacak ve buna bağlı bel ağrıları meydana gelebilir. Ayak görünümü git gide çukur olacağı için görüntüden kaynaklı bir sorun olduğu anlaşılabilir. Normal bit ayakta arkın en yüksek noktası 1,5cm olmaktadır. Çukur ayağa sahip kişiler ayakkabılarında iç kavisse ihtiyaç duymazlar.

PES CAVUS NEDENLERİ NELERDİR?

Pes cavus, çok düşük ihtimalle genetik yatkınlıktan kaynaklı olabilir. Ayak yapısın bozulmasından dolayı çukur taban rahatsızlığı olabilir. Çukur tabanın en yüksek ihtimali nörolojik rahatsızlıklardır. Nörolojik olarak incelenmesinin sebebi ayak ve parmaklarda bulunan sinirlerin yapılarında bozulmaların meydana gelmesidir.

Serebral palsi, Charcot- Marie- Tooth , Muskuler distrofi hastalıkları bu bozuklara sebep olabilir.

Bu sebeplerden kaynaklı çukur taban ile karşılaşılan durumlarda detaylı bir tedavi yapılmalıdır.

İlginizi çekebilir; https://talusayaksagligi.com/duz-tabanlik-nedir/

 

PES CAVUS TEDAVİ AŞAMASI

Çukur tabanda da diğer rahatsızlıklarda olduğu gibi erken teşhis çok önemlidir. Çukur taban gözle görülebilir ve vücutta oluşan ağrılardan kaynaklı uzman kontrolü gerekmektedir. Çukur taban oluşumun başlarında egzersizler yapılabilir. Ancak bu egzersizlerin yararlılığı açısından ayağın yapısı önemlidir. Bu egzersizler germe hareketlerinden oluşur. Egzersiz ve fizik tedavi uygulanabilmesi için ayak yapısı incelenir. Ek olarak tabanlık, geniş ve yumuşak olan özel ayakkabılar kullanılabilir.

Sidas Tabanlık, basış bozukluklarını düzeltmeye yardımcı olur.

Düzeltilmiş postür, eklemlere, kemiklere ve tendonlara yüklenen ağırlığı ve baskıyı azaltır. Yastıklama etkisi, aynı zamanda daha sert yüzeylerde çalışmanın tepkisini azaltır. Hareket kontrolü ve dengeyi olumlu etkiler. Bu ek koruma, stres kırılmalarının olasılığını azaltmaya yardımcı olur. Ayakların yüzeye uyum sağlaması, ayakkabı içinde belli bir esneklikte olması, yüzeye adaptasyonu son derece önemlidir.

 • Karbon alt yapısıyla esnek, ince ve sağlamdır.
 • Dinamik yapılı tabanlıklar ayrı bir biyomekanik tasarıma sahiptir.
 • Malzemeler ayağın ihtiyacına ve bölgesine göre değişkendir.
 • Diz, bel, kalça ağrılarını önler.
 • Sakatlanmaları engeller.
 • Ayaktaki basıncı dağıtır, şık absorbe eder.
 • Ayak hareketlerini destekler.
 • Sürtünmeye bağlı ayak problemlerini yok eder.
 • Vücutta enerji tasarrufu sağlar.
 • Düzgün bir postür için destek olur
 • Konfor ve performansta artış sunar.

ANTI SUPINATION

Çukur taban olan kişiler genellikle ayağın dış kısmına daha fazla baskı uygularlar. Bu baskıyı azaltmak ve tabana yaymak için anti supinasyon tabanlıkları öneriyoruz. Hiper supinasyonu düzeltmek için tasarlanmıştır. Mükemmel dayanıklılığı sağlayan konforlu modülleri içerir. Dinamik tabanı özel transflux takviyeleri, optimum supinasyon  düzeltme ve biyomekanik rehberliği sağlar.

 

İlginizi çekebilir; https://talusayaksagligi.com/hamilelikte-ayak-bakimi-nedir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete Başla
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, Talus Ayak Sağlığı Müşteri Merkezi'ne hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?