fbpx
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

NASIR BAKIMI NEDİR?

Nasır, baskı ve sürtünmeden kaynaklı derinin kendini koruma altına almasıyla kalınlaşıp sertleşmesi sonucu oluşur. Nasırlar; yanlış ayakkabı ve çorap kullanımı, ayak ve parmak deformasyonları ve kişilerin basış bozuklukları gibi sebeplerden oluşur. Bazı kişilerde sadece görüntü olarak sorun olan nasırlar, daha fazla baskı ve sürtünmeden kaynaklı sinir uçlarına ve kılcal damarlara baskı yapmaya başlar. Bundan kaynaklı çoğu kişide ağrı ve hassasiyet oluşabilir. Özellikle parmak aralarında bulunan nasırlar kişilerin günlük hayatını etkiler. Başlangıç aşamasında tedavisi yapılmayan nasırlar büyüdükçe daha fazla ağrıya sebep olur ve tedavi süreci uzar. Bu sebepten nasırlar yeni oluşmaya başladığında uygun yöntemle tedavisi yapılmalıdır. Birçok çeşidi olan nasırların boyutları da değişiktir. Ayakları terleyen, gün içinde çok fazla ayakta duran ve yanlış ayakkabı tercihi yapan kişilerde nasır görülme olasılığı çok yüksektir.

Podolojik muayenede nasırın hangi noktaya ulaştığına bakıldıktan sonra, freze uygulaması ile ağrısız bir şekilde nasırların temizliği yapılır. Ancak nasırların temizlenmesi tek başına kalıcı bir çözüm olmayacağından, nasırın hangi sebepten kaynaklı oluştuğuna bakılarak baskı ve sürtünmenin olduğu bölgeye yükü azaltmak amacıyla malzemeler kullanılır ve tek seansta ağrının geçmesi hedeflenir.

NASIR NEDENLERİ NELERDİR?

En yaygın nedenlerden biri ayak sağlığına uygun olmayan ayakkabı kullanımıdır. Bununla birlikte topuklu ve ayak numarasına uygun olmayan ayakkabılar nasır oluşumunu hazırlayan sebeplerdendir. Ayakkabı dışında; çıplak ayakla yürüyen ve ayakları sürtünmeye ve kuruluğa maruz kalan kişilerde de nasır oluşma ihtimali yüksektir. Kişilerdeki basış ve yürüyüş bozukluğu da nasır oluşmasına neden olur.

NASIRIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Nasır; ilk oluşmaya başladığı süreçte rahatsızlık vermez ve ağrı yapmaz, parmak arasında oluşan nasırlar görülmediği için fark edilmez. Derecesi ilerledikçe ağrı ve hassasiyet başlar. Nasır belirtileri hemen hemen herkeste aynıdır. Sık karşılanan belirtiler şu şekildedir;

-Nasırın oluştuğu noktada ağrı

-Nasırlı bölgede kalınlaşma ve sertlik

-Ağrının olduğu noktada renk değişimi ve büyüme

-Nasırın çevresinde iltihaplanma

-Kalınlaşan deride nasırın uç kısmının oluşması

İlginizi çekebilir; https://talusayaksagligi.com/duz-tabanlik-nedir/

NASIR ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Nasırların çeşitleri ve boyutları farklıdır.  Temel olarak 3 farklı nasır çeşidi vardır.

Yumuşak Nasır:

Ayak parmaklarında oluşan ağrı ve akıntı gibi sorunlara sebep olan nasırlar, yumuşak nasırlardır. 1-4cm boyutlarında kızarık ve hassas yapıda olur. Oluşma sebebi parmakların birbirlerine yaptığı baskı ve sürtünmeden kaynaklıdır. Topuklu ayakkabı kullanımının fazla olması parmaklara binen yükü fazlalaştırmasından kaynaklı yumuşak nasır oluşumuna zemin hazırlayabilir. Ayak parmaklarında doğuştan ya da daha sonrasında oluşan şekil bozuklukları da yumuşak nasır oluşumuna sebep olabilir.

Sert Nasır:

Ayağın kemikli kısımlarında oluşan, yanlış basış ya da kemiklerde oluşan deformasyonlardan kaynaklı ayakkabının ayak yüzeyine baskı yapması sonucu oluşan bir nasır türüdür. Yoğun bir köke sahiptir. Ayak parmaklarının üstü, ayak tabanı, ve küçük parmağın dış kısmında görülür.

Tohum Nasırı:

Topuk çevresinde görülen tohum nasırları, ölü deriden oluşur. Fazla baskıya maruz kaldığı takdirde ağrıya sebep olabilir. Nasırlı bölgenin temizliği ve yumuşatılması sonucu ağrı geçse de ilerlemiş durumda olan nasırlarda farklı bir tedavi yöntemi gerekebilir.

İlginizi çekebilir; https://talusayaksagligi.com/pes-cavus-cukur-taban-nedir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete Başla
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, Talus Ayak Sağlığı Müşteri Merkezi'ne hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?