fbpx
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

MORTON NÖROMA NEDİR? TEDAVİSİ NASILDIR?

Ayak parmakları arasındaki sinirlerin sıkışması olarak bilinen Morton Nöroma, sıklıkla 3. Ve 4. Parmaklardaki sinirlerin sıkışması sonucu ortaya çıkar. Bu rahatsızlığın sebebi ayaklarda bulunan 3-4 tarak kemiğinin arasındaki sinirlerin kalınlaşmasıdır.

Ayağı yere basma esnasında ayağın bazı bölgelerin fazla yük taşıması, bazı bölgelerinde daha az yük taşıması sonucu ayak yapısı zarar görebilir. Bu durum, devamlı olarak ayak tarağında ağrı oluşmasına sebep olduğu  gibi  aynı zamanda da bir misket üzerinde yürüyormuş gibi hissettirir. Morton Nöroma sinirde oluşan iyi huylu bir tümördür.

Kadınlarda erkeklere nazaran 10 kat daha fazla görülmektedir. Morton Nöroma ayakta meydana gelen travmalar veya ayak bölgesine uygulanan basınç sonucu oluşur. Ayak bölgesi kişiden kişiye değişen bir yapı ve yanlış basma gibi bir çok neden Morton Nöromanın oluşmasında başta gelen sebeplerdendir.

Ayak başparmağı uzun, düz taban, ayak kemiklerinde olması gerekenden fazla çıkıntısı olan kişilerde sıklıkla bu hastalık görülmektedir. Bu hastalığa sebep olan diğer etken ise topuklu ve önü dar ayakkabı kullanılmasıdır.

MORTON NÖROMA BELİRTİLERİ NELERDİR?

Ayağın ön kısmında oluşan yük ve baskıdan kaynaklı olarak oluşan ağrı ve yanma,

Parmaklarda oluşan elektriklenmeler, uyuşmalar ve kramplar,

Ayak tabanında rahatsızlık hissetme,

Ayaklarda elektriklenme,

Ayak altında bir şey varmış hissi,

Yürürken ayaklarda meydana gelen rahatsızlık hissi belirtilerden bazılarıdır.

İlginizi çekebilir; https://talusayaksagligi.com/medikal-bakim-nedir/

MORTON NÖROMA TANI VE TEDAVİSİ

Bu hastalığın tanısı, fiziksel muayene yapılarak rahatlıkla konulabilir. Ayak tarak kemiklerine uygulanan baskı ile oluşan ağrı daha çok artmaktadır. Ayrıca hekim tarafından çektirilmesi istenilen MR ile daha ayrıntılı muayene yapılmaktadır.

Morton Nöroma tedavisinde ilk olarak hastaya ayağına uygun en rahat ve ideal ayakkabı kullanması önerilir. Dar ve topuklu ayakkabı kullanmaması gerekmektedir. Ayakkabı kullanımıyla beraber ilaç ve metatarsal ped kullanılması önerilir. Bu yöntemlerden sonuç alamayan kişilerde son olarak cerrahi işleme başvurulmaktadır.

İlginizi çekebilir; https://talusayaksagligi.com/halluks-valgus-nedir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete Başla
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, Talus Ayak Sağlığı Müşteri Merkezi'ne hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?