fbpx
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Mantarlı Ayak Bakımı

Mantarlı Ayak Bakımı

Mantarlı Ayak Bakımı

Ayaklarda kaşıntı ve parlak kırmızı döküntülere neden olan bir mantar enfeksiyonudur. Soyulma, kızarıklık, kaşınma, yanma, su toplama ve yaralara neden olur. Ayak mantar enfeksiyonu sık görülen ve aynı zamanda bulaşıcı olan bir deri hastalığıdır. En sık genç ve erişkin erkeklerde rastlanılan bu durum, kadınlarda ve 12 yaş altı çocuklarda da görülebilmektedir. Ayak mantarının tetikleyici faktörleri şu şekilde sıralanabilir:

• Nemli ve sıcak ortamlar
• Duştan sonra ayakları kurutmamak
• Sıkı, kapalı ayakkabı giymek
• Halka açık havuzlarda ve soyunma odalarında koruyucu ayakkabı giyilmemesi
• Kuaför salonlarında ortak kullanılan pedikür seti gibi araçlar
• Bağışıklığın düşük olması
• Diyabetli kişiler

Tedavi Türleri

Parmak Arası Mantarı (İntertriginöz)

Parmak ağı enfeksiyonu olarak da adlandırılan tipi ayak mantarının en yaygın türüdür. Genellikle en küçük ayak parmakların arasında oluşur. Bu tür ayak mantarı kaşınma, yanma, pullanma ve ayak tabanına yayılan enfeksiyona neden olabilir.

Makosen (Hiperkerotik)

Bu türü ise ayaklarda tahriş, kuruluk, kaşınma veya derinin pullanmasına neden olur. Mantar tedavi edilmediği takdirde deri kalınlaşır ve yarılır. Bu enfeksiyon ayak tabanının tümüne ve ayak kenarlarına yayılabilir.

Kabarcıklı (Vezikülobüllöz)

En az görülen ayak mantarı türüdür. Bu durum, genelde ayağın altında yer alan derinin su toplaması ve kabarcıkların aniden patlamasıyla oluşur. Tedavi edilmediği takdir ise ayak parmakları arasında, tabanında, ayağın alt veya üst kısmında da oluşabilirler.

Belirtiler

Ayak mantarı belirtileri, ayağın herhangi bir yerinde olabilir. Ancak en yaygın olarak ayak parmakları veya ayak parmakları arasında olabilir. Belirtileri ise;

-Kırmızı döküntü
-Ayakta kaşıntı
-Yanma hissi
-Kırık, pullu cilt
-Hoş olmayan koku
-Ayak tabanlarında kepeklenme
-Ayakta içi su toplamış yaralar

Erken tanı konulup tedavi edilmezse tırnaklara sıçrayabilir. Ayrıca deri bütünlüğü bozulduğu için dışarıdan giren bakteriler nedeniyle selülit (cilt enfeksiyonu) ve lenfanjit (lenf damarı enfeksiyonu) gibi daha şiddetli ikincil enfeksiyonlara yol açabilirler. Mantar enfeksiyonu çok kolay bulaşabileceği için, bu enfeksiyona sahip kişilerle aynı havlu veya terliklerin kullanılmaması gereklidir.

Ücretsiz Ön Muayene İçin Randevu Oluştur

    *İndirim kodunuz varsa kullanınız.

    Sohbete Başla
    Size nasıl yardımcı olabiliriz?
    Merhaba, Talus Ayak Sağlığı Müşteri Merkezi'ne hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?