fbpx
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Kalınlaşmış Tırnak (Deforme) Nedir?

Kalınlaşmış ( Deforme) Tırnak, tırnak yüzeyinde oluşan çeşitli travma, genetik yatkınlık ya da cerrahi operasyon sonucu tırnakta oluşan kalıcı  veya farklı oranlarda tırnak plağının eski formuna dönüştürülebileceği problemlerdir.

Tırnak Kalınlaşmasının Nedenleri;

  • Mantar enfeksiyonu
  • Diyabet
  • Dolaşım sistemi bozukluğu
  • Yaşlılık
  • Ayağı baskıya maruz bırakmak( sporcularda)
  • Tırnak ve deri hastalıkları

Tırnak, kendini savunmak amaçlı canlı dokusuna zarar gelmemesi için kalınlaşır.

Tırnak Hastalıklarından Korunmak İçin Ne yapılmalı:

» Tırnaklarınızı temizliğine ve kuru kalmasına dikkat edin.

» Çok dar ve rahatsız ayakkabı giymekten uzak durun.

» Sık aseton kullanırsanız tırnaklarınızı kurutursunuz. Tırnak güçlendiricilerinden, takma tırnaklardan ve tırnak derisi alma aletinden kaçının. Tırnak ve tırnak kenarlarını solüsyonlarla nemli tutun.

»Tırnak plağı darbeye maruz kaldıktan sonra kalınlaşma veya tırnak yatağından ayrılma söz konusuysa cerrahi müdahale gerektirmeden acısız, konforlu bir bakımla bu problemden kurtulmuş olursunuz.

İlginizi çekebilir; https://talusayaksagligi.com/ayak-kokusunun-sebepleri-nelerdir/

Kalınlaşmış (Deforme) Tırnak Bakımı

Kalınlaşmış tırnak da İlk olarak problem saptanıp ve nedenleri sorgulanmalıdır.(Genetik yatkınlık, darbe, cerrahi müdahaleler vb.)Normal şartlarda kalınlaşan tırnak, baskıdan dolayı batık hissi verebilir. Bu baskı da yapılan uygulama solüsyonla giderilir .Öncelikle tırnak kontrollü bir biçimde, Podolog tarafından inceltilmeli, daha sonra tırnak pensleriyle kesilmelidir. Tırnak eski kesilebilir formuna dönüşmesi için tırnağı yumuşatmak, esneklik sağlamak ve problemi ortadan kaldırmak için solüsyonlar kullanılmalıdır. Tırnak yatağında problem devam etmekteyse ağrısız, acısıcız ve konfor sağlayan Podofix ve 3TO uygulamaları  ile desteklenir. Uygulama sonunda kullanılan pensler ve frezeler ultrasonik cihaz ve otoklavda dezenfeksiyon ve sterilizasyon işlemleri gerçekleştirilir. Bu sayede steril malzemelerle işlem yapıldığı için kalınlaşmış(deforme) tırnağın mantar vb. hastalıklar için bulaş yolu oluşturmaması önlenir.

Deri Kalınlaşması veya Sertleşmesi

Genel olarak ayaklarda, avuç içlerinde yani sürtünme ve baskıya maruz kalan tüm bölgelerde gözlenen nasıra sebebiyet veren problemlerdir. Ayak tabanının her alanında gözlemlenmesi gayet doğaldır. Çünkü kullanılan dar ayakkabılar, kilodan kaynaklı ayağa binen yük keratinizasyon (deri kalınlaşmasını) oluşturur.

Deri Sertleşmesi Bakımı

Kalınlaşan bölgeler podoloji cihazlarıyla temizlenir, sonrasında ise bu bölgede sorun tekrarlamaması için ve yapılan uygulamanın yeterliliğini görmek için problem ortadan kalkana kadar düzenli olarak randevulara gelinmesi gerekir. Bu kısımda önemli olan kişinin cilt yapısını göz ardı etmeden uygulama yapılmalı, bakım yağları, peelingleri vb. kullanılmalıdır. Bu alanda merkezimizde kişiye özel bakımlar ve ürünler kullanılmaktadır.

İlginizi çekebilir; https://talusayaksagligi.com/ayak-nasir-bakimi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete Başla
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, Talus Ayak Sağlığı Müşteri Merkezi'ne hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?