fbpx
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Hamilelikte Yürüyüş Yapmak

hamilelikte yürüyüş

Hamilelikte Yürüyüş Yapmak

Gebeler riskli olan ilk 3 ayı atlattıktan sonra haftada 3-4 gün yürüyüş yapmaları gebelik süreci için faydalıdır. Düşük riski, kanama ve erken doğum durumu yoksa ilk aylarda yürüyüşe başlayabilirler. Hamilelikte yürüyüş yapmak, gebelik sürecindeki en güvenli ve en sık tercih edilen spordur. Her zaman yapılabilir. Yürüyüş için uygun kıyafet ve rahat ayakkabı kullanılmalıdır.

Hamilelikte Ne Kadar Yürüyüş Yapılmalı?

Haftada 3-4 gün 20-30 dakika olarak yürüyüş yapılabilir. Yürüyüş yapılan günden sonra gün dinlenilmelidir. Hızlı tempoda ve aşırı terleyecek şekilde yürüyüş yapılmamalıdır. Yürüyüş esnasında vücut dik olmalı ve karşıya bakarak yürünmelidir. Yürüyüş yaparken düzenli şekilde burundan nefes alıp ağızdan verilmelidir.

yuruyus-kilo-verdirir-mi

Hamilelikte Yürüyüş Ne Zaman Yapılmalıdır?

Hamilelikte egzersiz ve yürüyüşü kendinizi iyi hissettiğiniz takdirde her saatte yapabilirsiniz. Ancak sıcak havalarda ve yaz aylarında güneşin etkili olduğu saatlerde tercih edilmemelidir. Yemekten hemen sonra egzersiz ve yürüyüş yapmak doğru bir tercih olmaz. Minimum 1 saat sonra yapılması daha doğru bir tercih olur.

Yürüyüş ve egzersiz öncesi ve sonrası bol su tüketmek önemlidir. Hamilelik döneminde yürüyüş ve egzersizler kapalı alanda değil dışarıda açık alanda temiz havada oksijen alarak yapılması daha faydalı olacaktır. Merak edilen diğer bir soru ise hamilelikte yürüyüş kilo verdirir mi sorusudur. Yürümek kalori yakmanızı sağladığı için kilo vermenize ya da aşırı kilo almamanıza destek olabilir.

Hamilelikte Yürüyüşün Faydaları Nelerdir?

• Hamilelikte kendinizi fiziksel olarak güçlü ve aktif hissettirir.
• Psikolojik olarak huzurlu ve rahat olmanızı sağlar.
• Hamilelik döneminizde fazla kilo almanıza engel olur.
• Vücut şeklinin korunmasını sağlar ve fazla yağ birikmesine engel olur.
• Doğumdan sonra kilo vermenizin daha rahat ve kolay olmasını sağlar.

hamilelik-yuruyusleri

Hamilelikte bir risk varsa muayenelerinizi yapan doktorunuz sizi egzersizler konusunda uyaracaktır. Hamilelikte yürüyüş en faydalı ve en kolay spordur aksi bir durum yoksa 3 ayınız dolduktan sonra başlayabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir; https://talusayaksagligi.com/yuruyus-ve-yuruyuste-cinsiyet-uzerine-yapilan-calismalar/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete Başla
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, Talus Ayak Sağlığı Müşteri Merkezi'ne hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?