fbpx
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Halluks Valgus Nedir?

Ayağın birçok sebepten kaynaklı şeklinin bozulabileceği bilinmektedir. Halluks valgus en sık görülen ayak rahatsızlığıdır. Bu bozukluk ayak parmağının (Halluks) Lateral (yana doğru) kayması olarak belirlenir. Baş parmağın kayması ilk önce yana doğru gerçekleşse de ilerleyen zamanlarda baş parmağın ucu ve tırnak da yana dönmeye başlar. Eklemin bozulmasıyla beraber iltihap oluşumu görülür ve oluşan iltihap ayağın ayakkabıya doğru şişmesine sebep olur. Bu şişmeden ve iltihaptan kaynaklı ağrı olur. Bu bozukluktan kaynaklı baş parmak yana doğru kayarak yandaki parmağın üstüne baskı yapar. Bu durumda diğer eklemlerde ağrıya sebep olur. Bazı genetik nedenlerden dolayı ayağın taraklı olması Halluks Valgus olduğu anlamına gelmez. Taraklı bir ayak yapısına sahip olan kişiler geniş ayakkabı tercihleri sayesinde Halluks Valgus hastalığından kendilerini korurlar. Ayrıca Halluks Valgus yaşa bağlı bir rahatsızlık olmadığı için her yaştan kişilerde görülme olasılığı vardır.

HALLUKS VALGUS NEDENLERİ NELERDİR?

Halluks Valgusun gelişime sebep olan birçok sebep vardır. Ayakta çalışmak ve ayağa uygun olmayan ayakkabılar kullanmak bu sebeplerden biridir. Sivri ve dar ayakkabılar kemik yapısını bozabileceğinden Halluks Valgus sebep olur. Genetik yatkınlık olan kişilerde de görülür. Bu durumda ailesinde Halluks Valgus rahatsızlığı olan kişilerin daha risk altında olduğu anlamında gelmektedir. Düşük ve düz taban olan kişilerde de Halluks Valgus sıklıkla görülmektedir. Ayak eklemlerinin sık olması da ayak baş parmak şekil bozukluğuna sebep olabilir. Araştırmalara göre hastalığı kadınlar da on kat daha fazla görüldüğü belirlenmiştir. Bunu sebebi kadınların ayakkabı tercihleri olduğu söyleniyor. Ergenlik döneminde ve sonrasında kullanılan dar ve sıkı ayakkabıların o dönemde ortaya çıkmasa bile ilerleyen yaşlarda bu hastalığın olmasını tetikler. Kalça ve diz eklemlerinde oluşan bozukluklardan kaynaklıda ortaya çıkabildiği görülmüştür. Ayak baş parmağında oluşan şekil bozukluğu tüm ayağın yapısını etkiler. Rahatsızlığın ilerlemesi ayak ve parmaklarda ağrıya sebep olduğu gibi iltihaplanmaya da sebep olur. Ortaya çıkan iltihap tedavi edilmezse ilerlemesine ve kötüleşmesine neden olur. Bu sebeple ayakta oluşan bozukluklar ve iltihaplanmalar göz ardı edilmemeli ve mutlaka sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

İlginizi çekebilir; https://talusayaksagligi.com/ayak-nasir-bakimi/

SİDAS CUSTOM GOLF

Sidas Custom Golf tabanlık, arka kısmında Noene® ped içeren konforlu bir yastıklama modülü sunar. Uzun süre ayakta durmak, yürümekten daha yorucudur. Bu süreç ayak ve bacaklarda yorgunluk ve ağrıya sebep olur. Sidas kişiye özel Custom Golf tabanlıkları, ayak basıncını azaltır. Ayaklar, Sidas Custom Golf özel tabanlıkları sayesinde daha iyi hizalandığında, daha az vücut yaralanmasıyla karşılaşılır. Özel tabanlıklarınız, arka ayağın yanı sıra kemerle açılandıkları ve desteklediği için ayağa yardımcı, çok daha stabil bir ayak pozisyonuna neden olur.

İlginizi çekebilir; https://talusayaksagligi.com/refleksoloji-nedir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete Başla
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, Talus Ayak Sağlığı Müşteri Merkezi'ne hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?