fbpx
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Düz Tabanlık Nedir (Pes Plano Valgus)

Düz Tabanlık Nedir (Pes Plano Valgus)

Düz tabanlık tıbbi adıyla pes plano valgus olarak adlandırılmaktadır. Halk arasında taban düşüklüğü olarak da bilinen düz tabanlık nedir sorusunun kısa açıklamasının ayak arkının azalması veya tamamen ortadan kalkmasıdır.

Çocuklarda düz tabanlık: 3 yaş ve altındaki çocuklardaki ayak tabanında bulunan yağ dokusu çocuğun ayak tabanına düz bir görünüm verir. Aileler bu görünüm için oldukça endişeli bir yaklaşımda bulunurlar fakat çocuklar büyüdüğünde yağ dokusu ortadan kalkacağı için ayak arklarıda ortaya çıkmaya başlar.

Çocuklarda Düz Tabanlık Çeşitleri

Arkları ortaya çıkmayan çocuklarda düz tabanlık problemi meydana gelmektedir. Çocuklarda düz tabanlık çeşitleri ikiye ayrılır

Sert Düz Tabanlık: Sert düz taban genelde çocuklar doğduğu andan itibaren fark edilir. Ayak kavisleri yoktur ve ayaklarda esneklik görülmez. Sert düz tabanlığın tespit edildiği kişilerde içe basma problemi de görülmektedir.

İçe basma problemi dizlerde ve kalçada ağrıya ve gelişim bozukluklarına sebebiyet verir. Bacaklarda eğrilikler görülmesi muhtemeldir. Tedavisi yapılmadığı takdirde kalıcı problemler oluşturur. Sert düz tabanlık fark edildiğinde vakit kaybetmeden tedavisi uygulanırsa sonuç alma şansı daha yüksektir.

Esnek Düz Tabanlık (Flexible Düz Tabanlık): Esnek düz tabanlık sert düz tabanlığa göre daha fazla görülmektedir.Esnek düz tabanlığın sertten bir diğer farkı ise çocuklar yürümeye başladığında tespit edilir.  Çocuklar ayağı yere basarken düz, oturur pozisyonda ve ya parmakların uçları üzerindeyken ayak kavisi görülüyorsa buna Esnek (flexıble) düz tabanlık adı verilir.

Düz Tabanlık Tedavisi

Esnek düz tabanlıklarda aşillerde gerilmeler söz konusu olabilir. Bunu en iyi toparlayan durumlar ise

Fizik tedavi: Aşil germe egzersizleri, ayak altına pet şişe veya cam şişeyle masajlar, parmakların ucunda yürüme tam tersi şekilde topuklar üzerinde yürüme, parmaklarla bir şeyler kırıştırma gibi hareketler arkın ortaya çıkmasını ve ayaklardaki rahatlamayı sağlar.

Kişiye özel yapılan tabanlıklar: Talus Ayak Sağlığı Merkezi’nde kişiye özel hazırlanan tabanlıkların kullanımı sonucunda: Ağrı ve yorgunluklar azalır, ilerleyen zamanlarda dizlerde ve kalçada oluşan ağrıların ve deformitelerin oluşumu engellenir. Yaşam kalitesi artar ve kişinin postürü düzelir. İçe basmayı engelleyip yükü eşit dağıtmanıza yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete Başla
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, Talus Ayak Sağlığı Müşteri Merkezi'ne hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?