fbpx
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Diyabetik Ayak Rahatsızlığı Neden Ortaya Çıkar?

Diyabetik ayak rahatsızlığı  yavaş gelişen ciddi bir hastalıktır. Diyabetik ayak şeker hastalarında şeker hastalığına bağlı olarak ayakta gelişen yaraların geç iyileşmesi ve ayakta yara oluşumudur. Normal şartlarda çok kolay bir şekilde iyileşen yararlar şeker hastalığından kaynaklanan kılcal damarlar ve sinirlerdeki nöropati nedeniyle geç iyileşmektedir. Bu da diyabetik ayak dediğimiz hastalığın meydana gelmesine neden olmaktadır. Çok basit ayakkabı vurması, tırnak batması gibi kolay iyileşebilecek yaralar diyabet hastalarında kolay kolay iyileşmez ve devamında ayak ülserine kadar uzanan ciddi bir gelişim gösterebilir. Bu nedenle diyabetik ayak rahatsızlıklarının ilk belirtilerle birlikte tedavi edilmesi ve önlenmesi gerekmektedir. Özellikle şeker hastalarının diyabetik ayak belirtilerine karşı kendilerini izlemeleri ve tedaviye başvurmaları gerekmektedir.

Diyabetik Ayak Rahatsızlığının Belirtileri Nelerdir?

Diyabetik ayak başlangıcında belirti göstermeyen bir hastalıktır. Çok yavaş gelişmesi fark edilmesini güçleştirmektedir. Diyabetik ayağın nedeni olan uzun süre şekerin kontrolsüz ve dengesiz olması sorunu nedeni ile kılcal damar yapılarının bozulmasıdır. Yapısı bozulan damarlarda tıkanıklıklar meydana gelerek ayakların düzgün bir şekilde oksijen ve besin alamamasına neden olur. Düzensizlik ayaklarda meydana gelen yaralanmaların iyileşmesini ve normal faaliyetleri zayıflatır. Diyabetik ayak sorunu olan kişiler başlangıçtan itibaren gittikçe artan bir ağrı şikayetine sahip olurlar. Bu nedenle belli bir süre sonra yürümek ve ayakta durmak acı verici bir hal alabilmektedir. Diyabetik ayak konusunda şeker hastaları bilgilendirilerek ayak bakım usulleri önerilmektedir. Ayak bakımına yeterli dikkatin gösterilmemesi diyabetik ayak sorununun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Diyabetik ayak kendini tırnak batması, topuk çatlakları, ayak mantarı, terleme kaybı ve kuruluk gibi belirtilerle göstermektedir.

Diyabetik Ayak Rahatsızlığı Nasıl Tedavi Edilir?

Diyabetik ayak tedavisinden önce diyabetik ayak sorunlarının önlenmesi gerekmektedir. Ampütasyona kadar uzanan zorlu bir tedavi sürecine girmemek için diyabetik ayak sorunu olabilecek şeker hastalarının ayak bakımına dikkat etmesi gerekmektedir. Peki, ayak bakımı nasıl yapılmalıdır. Diyabetik ayak oluşumunda genellikle kuruluk ile başlar. Terleme kaybı ve kuruluk nedeni ile ayaklarda çatlamalar meydana gelir ve bu çatlaklardan giren bakteriler çoğalarak ciddi enfeksiyonlu yaralara neden olur. Ayakların ılık su ile yıkanarak güzelce kurulanması ve nemlendirici kremler kullanılması çatlak oluşumunu önlemek için önemlidir. Ancak parmak aralarına nemlendirici krem kullanmaktan kaçınılmalıdır. Parmak aralarının nemli kalması mantar oluşumuna neden olabilmektedir.

Tırnak kesimleri, çorap ve ayakkabı seçimi de diyabetik ayak sorunlarının engellenmesi için çok önemlidir. Diyabetik ayak riski taşıyanların ayak bakım merkezi İstanbul şubesinde yapılan ayak bakım tedavilerinden yararlanması gerekmektedir. Uzmanlar tarafından yapılan ayak bakımı sayesinde diyabetik ayak sorunları ile karşılaşma ihtimaliniz azalacaktır. En doğru şekilde ayak bakımlarını yaptırmak için her zaman profesyonellerden yardım almalısınız. Doğru bakım malzemeleri ve teknikleri ile diyabetik ayak sorununun önlenmesi mümkündür.

İlginizi çekebilir; https://talusayaksagligi.com/diyabetik-ayak-bakimi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete Başla
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, Talus Ayak Sağlığı Müşteri Merkezi'ne hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?