fbpx
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Diyabetik Ayak Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Diyabet ya da halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen rahatsızlığını tamamen ortadan kaldıracak bir tedavi yöntemi bulunmuyorsa da, diyabetin vücutta yol açtığı tahribatları önlemek başka bir deyişle geciktirmek mümkündür. Hekiminizin uygun bulduğu yöntem ile kan şekerinizi kontrol altında tutmak, beslenmenize dikkat etmek, aktif bir yaşam tarzı, sigara içmemek diyabetin yol açtığı bozuklukları önler ya da en azından geciktirir. Bu sebeple diyabetik ayaktan korunmanın birincil yolu elbette diyabeti kontrol altına almaktır.
Ayağınızda his kayıpları, şekil bozuklukları, bacak damarlarınızda tıkanıklıklar olsa bile sebepsiz yere ayakta yara açılmaz. Bu yaralara sebep olacak bir sebep muhakkak vardır. Basit bir travma, kesik, batma, çizik, ayakkabı vurması, yanık, ayak mantarı yarayı başlatmaya sebep olacaktır. Bu yüzden ayaklarınızda alacağınız koruyucu önlemler ve ayak bakımı, hem hasta yakınları hem de hasta ile ilgilenen sağlık çalışanları için birinci öncelik olmalıdır.

Aşağıda diyabetli bir hastanın ayak bakımında dikkat etmesi gereken unsurlar yer almaktadır.

Diyabetik Ayak Bakımı için Dikkat Edilmesi Gereken Konular:


• Hasta ayaklarını kontrol ederken zorlanıyorsa gerekirse bir ayna kullanabilir. Kontrollerde, kızarıklık, şişlik, renk değişiklikleri, vurma, soyulma, su toplaması, parmak aralarında beyazlaşmaya dikkat edilmelidir. Bunlardan biri görüldüğü anda ihmal edilmemeli, acilen ayak sağlığı merkezlerine başvurulmalıdır.
•Kumda, çimende çıplak ayakla yürümemelidir. Denize girerken bile koruyucu bir ayakkabı ile denize girilmelidir.
• Hastalar ayaklarının sürekli üşüdüğünü dile getirebilirler.Batma, karıncalanma, yanma, acıma, sıcak veya üşüme hissedebilirler. Ayakta üşüme hissetmenin nedeni hissizlik olduğu için aslında ayakları ısıtmak da çok işe yaramayacaktır. Dahası ısıtıcı torbaların, kalorifere veya ısıtıcıya yaklaştırmanın çok tehlikeli sonuçları oluşturur.
• Diyabetik hastalarda ayağın bası ve sürtünme olan noktalarında nasırlar oluşur.Nasır oluşmuşsa ayak sağlığı merkezlerinde Podologlar tarafından uygulama yapılmalıdır.
• Diyabetik bir hasta için duş sıcaklığı ılık olmalıdır.Hastalar sıcak suyun bulunduğu ortamlardan uzak durmalıdırlar.

Ayak Temizliği:

• Diyabetik ayak bakımı yaparken ayaklar her akşam sabunlu ılık bir suyla yıkanmalı, beyaz renkte havlu ile kurulanmalıdır. Kanama ya da iltihabı gözlemlemeyi kolaylaştırır. Tüm parmak araları tek tek ve nazikçe kurulanmalıdır.
Ayak bakımında ayağın kurumasını, çatlamasını, nasır oluşmasını önlemek için yumuşatıcı, nemlendirici ayak kremi kullanılmalıdır. Bu krem veya losyonu parmak aralarına sürmek mantar vb. hastalıkların oluşmasına olanak sağladığı için parmak aralarına tercih edilmemelidir.

• Diyabet hastasının tırnakları kalınlaşabilir ve normal tırnak makasıyla kesmek zorlaşabilir. Bu gibi durumlarda uğraşılmamalı, Podologlara başvurmalıdır. Tırnaklar bir hasta yakını tarafından çok dipten olmamak şartıyla düz olarak kesilmelidir.

İlginizi çekebilir; https://talusayaksagligi.com/tirnak-batmasi-nedir/

Ayakkabı Seçimi:

• Ayakkabı seçiminde büyük veya küçük değil, ayakkabı numaranıza uygun ayakkabı tercih etmelisiniz
• Yumuşak deriden, bağcıklı, burnu geniş ve hava alan ayakkabılar tercih edilmelidir.
• Yeni alınan bir ayakkabı ne kadar rahat olursa olsun bir saatten fazla giyilmemelidir. Çıkardıktan sonra ayaklar kontrol edilmelidir. Ayakkabı ayağa alışana kadar kullanma süresi yavaş yavaş arttırılmalıdır.
• Her zaman yedek ayakkabı bulundurulmalı ve gün içinde değiştirilmelidir.
• Diyabet hastası, ayakkabı içinde sertlik, çıkıntı varsa veya içine yabancı bir cisim girmişse bunu önceden fark etmelidir.
• Ayakkabılar da tıpkı ayaklar gibi sık sık kontrol edilmeli; Yıpranmış, tabanı aşınmış, şekli değişmiş ayakkabılar değiştirilmeli ve kullanılmamalıdır.

Diyabetik Çorap Seçimi:


Diyabetik ayak bakımı için diyabet hastaları her zaman çorap giymesi gerekir.
• Naylon çoraplar ayağı terlettiği için mantar oluşumunu kolaylaştırır.
•Sık sık çoraplar değiştirilmelidir. Açık renkli çoraplar kanama ve yaraları kolay fark ettirdiği için tercih edilmelidir.
• Çorap lastiği bileği sıkmamalı ,kan dolaşımını engellemeye sebebiyet vermemelidir. Gümüş içerikli çoraplar diyabetik kişilere büyük konfor sağlamaktadır. Herhangi bir alerjik reaksiyonda oluşturmamaktadır.

İlginizi çekebilir; https://talusayaksagligi.com/catlak-topuk-sebepleri-nelerdir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete Başla
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, Talus Ayak Sağlığı Müşteri Merkezi'ne hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?