fbpx
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Charcot Ayak Nedir?

Ayak ve ayak bileğinde kırık, dislokasyon ve deformiteler gibi kas iskelet sisteminde sorunlara neden olan, yapısal ve fonksiyonel bozukluklarla birlikte, ülserasyonların görüldüğü sistemik bir rahatsızlıktır. Literatürde Charcot nöropatisi; diyabetik nöropatik osteoartropati ya da nöropatik artropati olarak da geçmektedir. Bu ayak problemi; periferal arter hastalığı ve periferal nöropatiye eşlik eden yumuşak doku tahribatı ve enfeksiyonun varlığını da içermekte ve charcot ayak olarak da anılmaktadır.

Elli ve altmışlı yaşlarda daha sık görülen bu durumda, hastalık başlangıcından ilk üç ay içerisinde tanı konulduğunda prognozun çok daha iyi olduğu gözlenmektedir. Dokulardaki tekrarlayıcı inflamasyon, etkilenen ayakta kırılganlık ve stabilite kaybına neden olmakta ve yapısal değişikliklerin oturması durumunda geri dönüş zorlaşmaktadır.

Erken dönemden itibaren hastaların yaşamları üzerinde olumsuz etkileri görülmektedir. Dokuların stabilitesini kaybetmesiyle ayak biyomekaniği bozulmakta ve orta ayakta çökme gözlenmektedir. Rocker bottom deformitesi olarak literatürde bahsedilen deformitede, eklemlerde çökme meydana gelerek, diğer kemikler arasındaki ilişkiler bozulmaktadır. Rocker bottom deformitesinde belirginleşen kuboid ve plantar basıncın arttığı diğer dokularda ülserasyon görülme olasılığı artmaktadır.

İlginizi çekebilir; https://talusayaksagligi.com/halluks-valgus-nedir/

Charcot Ayak İçin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Charcot ayakta tabanlık ortezlemelerinde temel yaklaşım ise; ülserasyonun engellenmesi optimal plantigrede basıncı sağlamak ve yürüyüş sırasında ayaktaki anormal basınç dağılımını düzenlemektir. Bu tür nöropatik ve vasküler probleme sahip ayaklarda birçok etkenin aynı anda düşünülmesi gereken komplike bir durum mevcuttur.  Charcot ayağa sahip bireylerde ortezlemeler ve offloading yöntemi adı verdiğimiz yükten kurtarma stratejileri hastalığın seyrinde kişiye avantajlar sağlamaktadır. Bu tür nöropatik ve vasküler ayak sorunlarına sahip bireylerin, hastalığın erken döneminden itibaren doktorlar ve podologlar tarafından bilgilendirilmesi, hastaların ayakların cerrahiye gerek kalmadan ortezleme hakkında bilgi sahibi olması, bu süreçte en etkili tedavi yöntemi olacaktır.

İlginizi çekebilir; https://talusayaksagligi.com/morton-noroma-nedir-tedavisi-nasildir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete Başla
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, Talus Ayak Sağlığı Müşteri Merkezi'ne hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?