fbpx
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Çatlak Topuk Sebepleri Nelerdir, Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Topuk çatlamasının birçok nedeni olabilir; örneğin ayak bakım ürünleri kullanılmaması, topuğun kurumasına neden olabilir. Kuruluktan kaynaklı derinin kalınlaşmasını görmeye başladıysanız, oluşma nedenlerini fark ederek önlem alabilirsiniz. Çatlamış topuklar, derinin yarıklar haline gelmesi sonucu oluşur. Ayak nemi tutmayıp hassas olmaya başladığında kuruluk ve basıncın da etkisiyle deride çatlamalar başlar.

Yetersiz Nemlendirme

Çatlakların  oluşmasında en bilinen sebeptir. Ayağınızın tabanındaki deri sert kuru ve pütür pütürdür. Nedeni, derideki ter bezlerinin düşük seviyede bulunmasındandır. Deride olan yağ, derinin yumuşak olmasını ve kurumamasını sağlar. Cilt tipiniz kuruysa  çatlaklar daha çok olabilir ve cildin elastikiyeti azaldığından herhangi bir sebep cildin kuruluğunu arttırabilir.

Eksikler

Vitamin, mineral ve çinko eksikliğiniz var ise bu da topuk çatlağına  sebep olabilir.

Yaşlanma Belirtileri

Kuru cilt yaş ilerledikçe elastikiyetini kaybeder ve çatlak oluşumunu etkiler  ve daha fazla görülmesine  sebep olabilir.

Rahatsızlıklar

Deri hastalıkları, tiroid, diyabet ve bazı hastalıklar  çatlaklara sebep olabilir.

Obezite

Fazla kilolar, topukta bulunan yağ yastığına baskıyı arttırma da etkilidir. Bu, tabanın yanlara doğru yayılmasına sebep olur ve cilt yeteri kadar esnek değil ise ayak tabanı üzerinde yoğun bir baskı olur. Bundan kaynaklı topuk çatlamaları oluşabilir.

Ayakkabı Seçimi

Sandaletler, terlikler ve ayakkabılar topuk altındaki dokunun yanlara doğru yayılmasına sebep olur ve çatlak topuk oluşumunun daha fazla görülmesine neden olabilir.

Hijyen

Hijyen olmayan durumlarda çatlak topuğa neden olabilir.

Su

Cildin doğal yağlarını emerek cildin kurumasına ve sertleşmesine sebep olabilir. Banyo, havuz gibi nemli alanlarda uzun süre zaman geçirmemeye özen gösterilmelidir.

Rahatsız Ayakkabılar

Ayağınıza uygun olmayan dar, küçük ve büyük ayakkabılar uzun süre kullanım durumunda ayağınıza zarar verebilir.

Genetik

Kuru ve çok kuru ciltler genetik yapı sebebiyle çatlak topuk oluşumuna  neden olabilir.

Çatlak Topuk Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çatlakların tedavisinde kalınlaşmış ve çatlamış deri temizlenerek baskı azaltılır. Periyodik bakımlar yapılarak tedavi gerçekleştirilir. Düzenli bakım ürünleri kullanılması çatlak bakımında önemlidir. Yağ bazlı kremler ve vazelin gibi ürünler ciltte emilimi kolay olmadığı için kullanımı uygun değildir, su bazlı ve içeriğinde üre olan  kremler  çatlak bakımında tercih edilmelidir. Çatlakların tedavi edilememesi, burada bulunan damar yoluyla mikroorganizmaların vücudun içine girerek enfeksiyona yol açabilir. Burada bulunan açık sinir uçları fazla ağrı hissedilmesine neden olabilir.

Cracked Helss Balm

Çatlak tedavi merhemi; kuru ve çatlak olan ayak derisine bakım yapar, nemlendirir, elastikiyeti arttırır ve yeni çatlak oluşumunu engeller.

İlginizi çekebilir; https://talusayaksagligi.com/diyabetik-ayak-rahatsizligi-nedir/

 

2 thoughts on “Çatlak Topuk Sebepleri Nelerdir, Tedavisi Nasıl Yapılır ?”

  1. Kış aylarında hep yaşadığım sorun 🙂 sayenizde kalıcı çözüme ulaşabildim, çok teşekkürler Talus Ailesi 🙂

  2. Topuk çatlağı bakımından sonra verdiğiniz “Happy feet cracked heels balm” kremini kullandım, çok memnunum
    Tekrar teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete Başla
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, Talus Ayak Sağlığı Müşteri Merkezi'ne hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?