fbpx
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Çatlak Topuk Bakımı

Çatlak Topuk Bakımı

Çatlak Topuk Bakımı

Topuk çatlakları şişkin, kuru ve yağ eksikliği olan nasır tabakaları sebebiyle oluşur. Kuru cilde sahip kişilerde çatlak topuk riski daha fazladır. Ayrıca yaşlanmaya bağlı olarak cilt elastikiyetini ve nemini kaybeder ve çatlak topuk daha sık görülür.

Çatlakların tedavisinde öncelikle fazlalık olan nasırlaşmış tabaka dikkatlice alınarak basınç azaltılır. Düzenli bakım yapılarak tedavi gerçekleştirilir. Düzenli nemlendirici kullanılması çatlak bakımında önemlidir. Bilinenin aksine vazelin içeren yağlı kremler nemlendirmek için uygun değildir, su bazlı ve az miktarda üre içeren kremler çatlak bakımında tercih edilmelidir.

Çatlakların tedavi edilmemesi, burada bulunan damarlar yoluyla mikroorganizmaların çatlaklardan vücudun içine ulaşma ve enfeksiyona neden olma riski sebebiyle tehlikedir. Ayrıca burada bulunan açık sinir uçları çok fazla ağrı hissedilmesine yol açabilir.

Yaz aylarında sıcak ve kuru hava, terlik ve sandalet giyilmesi çatlak oluşumunu hızlandırır. Düzenli bakım sayesinde çatlaklar engellenebilir.

Ücretsiz Ön Muayene İçin Randevu Oluştur

    *İndirim kodunuz varsa kullanınız.

    Sohbete Başla
    Size nasıl yardımcı olabiliriz?
    Merhaba, Talus Ayak Sağlığı Müşteri Merkezi'ne hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?