fbpx
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Bursit Nedir ? Bursit Belirtileri ve Tedavisi

BURSİT NEDİR?

Vücudun çeşitli eklem yerlerinde ve kemiklerin üzerinde synovial bursa ya da bursa denilen içi sıvı dolu kesecikler bulunmaktadır. Bursanın görevi kemik uçlarının sürtünmesini önlemektir. Bu keseciklerin iltihaplanması bursite sebep olmaktadır.

Genelde omuz,kalça ve dirsek kemiklerinde görülmektedir fakat sıklıkla hareket eden eklemlerin yer aldığı diz ayak bileği ve topuklarda da görülmüştür.

Bursitin nedenleri arasında tekrarlayan ya da zorlayıcı hareketler başa gelmektedir.

-Masa başında çalışanların dirseğinde bursit görülür,

-Tenis gibi spor aktiviteleri sırasında ise ısınmadan zorlayıcı hareketleri tekrarlamak hem dirsekte hem de omuzda bursit oluşmasına neden olmaktadır.

-Nadir olarak kan ve böbrek hastalığından dolayı da bursit görülmektedir.

 

 

BURSİT BELİRTİLERİ

-Hareket ve basınçla birlikte artan ağrı,

-Hareket kabiliyetinde azalma,

-Enfeksiyondan dolayı ateş,

-Bursitin olduğu bölgede şişkinlik,

-Bursitin olduğu bölgede ısı artışı ve kızarıklıklar.

BURSİT TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Bursit tedavisi hastalığın yerine ve şiddetine göre planlanmaktadır. Tüm eklem ve kas hastalıklarında olduğu gibi hastalara istirahat önerilmektedir. İltihaplanma görülen bölge erken teşhis edildiği takdirde istirahatle tedavi edilebilmektedir. Şiddetli vakalarda antibiyotikler ve ağrı kesicilerle birlikte tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Bursit tedavisinde kullanılan ilaçlar mutlaka doktor kontrolünde ve düzenli alınmalıdır.

-Bursitin görüldüğü bölgelerde basınç oluşturacak hareketlerden kaçınmak ve travmalara karşı korumak oldukça önemlidir. İstirahatle birlikte genelde birkaç hafta içinde iyileşmeler görülmektedir.

-Ağrılı bölgeye günde iki kez en fazla 15 dakika olacak şekilde buz uygulamakta ağrıları hafifletmeye ve şişlikleri azaltamaya yardımcı olacaktır.

Bu yöntemlerin işe yaramaması durumunda fizik tedavi ve cerrahi yöntemlere başvurulmaktadır.

BURSİT EGZERSİZLERİ NASIL YAPILMALI?

Uzman fizyoterapistler bursitin görüldüğü bölgeye, hastalığın şiddetine ve hastaların yaşına göre kişiye özel egzersiz programı hazırlamaktadır.

Özellikle yoğun ve düzenli spor aktivitelerinde bulunanlar ya da gün içinde sürekli fiziksel hareketlerde bulunanlar bursitten korunmak için bazı egzersiz önerilerine uymalıdır.

-Yoğun egzersiz öncesi ısınma hareketlerini yapmak ve egzersizin seviyesini yavaş yavaş arttırmakta korunma yolları arasında bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete Başla
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, Talus Ayak Sağlığı Müşteri Merkezi'ne hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?