fbpx
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Ayak Üşümesi Nedir ? Ayak Üşümesi Neden Olur ?

Ayak üşümesi nedir?

Soğukta kan damarlarının ayak bölgesinde daralmasıyla, kan akışının bu kısımlara yetersiz kalmasıdır. Ayak üşümesi geçici ve zararsızdır, fakat ciddi sağlık sorunlarını da işaret edebileceği durumlar olabilir.

Kadınlar erkeklere göre daha fazla üşür. Bunun bir nedeni, kadınların istirahat halindeki metabolizma hızının daha düşük olmasıdır.

Ayak üşümesinin belirtileri nelerdir?

·Ayaklarınızda karıncalanma, uyuşma hissi veya hissizlik

·Sürekli soğuk ayaklar

· Bazen titreme

 

 

Ayak üşümesi neden olur?

Geçici üşümeler dışında ayak sürekli soğuksa, bunun altında ciddi nedenler olabilir. Ayakların sürekli üşümesinin sebepleri şu şekildedir:

Yetersiz sıcaklık

 

ayak üşümesi

 

Zayıf dolaşım: dolaşımın zayıf olması ayak üşümesinin en büyük nedenlerinden biridir. Yetersiz kan dolaşımı, yeteri kadar kanın ayak bölgesine ulaşmasına engel olur. Bu yüzden ayaklar vücudumuzun diğer bölgelerine göre daha soğuk olur.

Anemi: Kırmızı kan hücrelerinin yetersiz sayıda olmasından kaynaklı anemi(kansızlık) olur. Aneminin ileri vakalarında ayakların üşümesi olabilecek bir septom olarak görülür.

Diyabet (Şeker hastalığı): Sadece dokunulduğunda değil aynı zamanda sinirlerde oluşan hasar nedeniyle ayakların soğuk olmasına ya da üşümesine neden olur. Diğer belirtiler ayaklarda uyuşma ve karıncalanma hissidir.

Hipotiriodizm : Tiroid yetersiz kaldığında ve yeterli tiroid hormonu üretilemediğinde bahsedilir. Vücudun metabolizmasında çeşitli değişiklikler olur. Metabolizma hem kalbin ritmini hem de vücut sıcaklığını kontrol eder. Bu sebeple yetersiz bir tiroid, dolaşımın zayıflamasına ve ayakların üşümesine yol açar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete Başla
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, Talus Ayak Sağlığı Müşteri Merkezi'ne hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?