fbpx
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Ayak Nasır Bakımı

Ayak Nasır Bakımı

Ayak Nasır Bakımı

Deride oluşan yoğun keratinleşme yani kalınlaşmalar nasır olarak adlandırılır. Kişinin canını yakan, yüzeydeki kalınlaşma değil, bu kalınlaşmanın aşağıdaki sinir ve dokulara yaptığı baskıdır.

Baskı başlayıp, devam ettiğinde vücut otomatik olarak daha derinlerde olan kan damar ağı, sinirler, derinlerdeki deri katmanlarını korumak amacı ile yüzeyini kalınlaştırmaya başlar ve nasır oluşur. Buradaki deri kalınlaşmasının, ayakkabı veya herhangi başka bir baskıya maruz kalması ağrı oluşturabilir.

Nasırlar; parmak üstleri, parmak araları, ayak tabanı, topuk altı ya da ve topuk arkasında oluşabilir. Genetik olarak ayak tabanı yüksek olan kişilerde risk daha fazladır.
Basış bozuklukları olan, gününün büyük kısmını ayakta geçiren kişilerde nasır problemi daha fazla görülür. Dar ayakkabılar, spor yaparken alınan darbeler nasır riskini artırır.

Özellikle tırnak altı nasırları çok can yakar. Nasır oluşumunun önlenmesinde en önemli unsur baskının ortadan kaldırılmasıdır. Baskının kaldırılıp, vücut ağırlığının ayak tabanına eşit yayılmasını sağlayan kişiye özgü tabanlık, ortepedik ayakkabı problemi en aza indirger.
Nasırın tek seferde alınması, o bölgede tekrar ve daha fazla deri kalınlaşmasını beraberinde getirebilir. Çünkü vücut, savunmasını daha fazla arttırma gereği duyar. Bu yüzden nasırlı bölge, doğru aralıklarla ve katman katman temizlenmelidir. Nasırlı ayak bakımı merkezimizde özenle yapılmaktadır.

Nasır bantları asit içerdikleri için sağlıklı alanı da tahriş edeceğinden kullanılmamalıdır, özellikle şeker hastalarında yaralanmalara sebep olabilir. Uygun oranda üre içeren nemlendirici kremler nasır tedavisinde kullanılmalıdır.

Ücretsiz Ön Muayene İçin Randevu Oluştur

    *İndirim kodunuz varsa kullanınız.

    Sohbete Başla
    Size nasıl yardımcı olabiliriz?
    Merhaba, Talus Ayak Sağlığı Müşteri Merkezi'ne hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?