fbpx
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

AYAK KOKUSUNUN SEBEPLERİ NELERDİR?

Birçok kişinin rahatsız olduğu ayak kokusu ve terlemesi rahatsız edici olmasının yanı sıra çeşitli sağlık sorunlarını da gösteriyor olabilir, sebeplerini belirleyip tedavi edilmesi sonucunda rahatlıkla kurtulabileceğiniz bir rahatsızlıktır.

Aşırı terlemeden, tırnak deformasyonundan tırnak mantarına kadar bir çok rahatsızlıktan meydana gelen ayak kokularından nasıl kurtulabiliriz.

Ayak kokusu neden olur?

Ayak kokusu bazı kişilerde ara ara oluşan ve belirli bir sebebe dayalı olarak geçici meydana gelen bir durum olduğu gibi, diğerlerinde kronik hale gelmiş ve tekrarlayıcı bir sorun ortaya çıkabilir.

Ayak kokusuna en çok sebebiyet veren unsurlar ;

1.Tırnak Mantarı

Tırnak mantarı yoğun olarak ayak tırnaklarında meydana gelir. El tırnaklarında diyabet hastalığından kaynaklı durumlar dışında fazla görülmez.

Ayak tırnaklarında olan mantar zaman zaman ağrıya neden olabileceği gibi, bazen ayak kokusu dışında bir belirti göstermez.

Ayaklarınızı yıkamanız ve temizliğine özen göstermenize rağmen hala ayak kokumuz varsa tırnak mantarından şüphelenebilirsiniz.

Ayak tırnağı mantarı her zaman özensizlikten kaynaklı olmayabilir. Bazı hormonel sebeplerden de meydana gelebilir. Tırnak mantarı düzenli medikal bakım ve yan ürün kullanarak giderilebilir.

2.Ayak terlemesi- Hiperhidroz

Hava almayan ayakkabılar, botlar ve pamuklu olmayan sentetik içeren çoraplar kullanılması nedeniyle gün içerisinde ayakkabı içinde duran ayaklarda terleme meydana gelir ve ayaklar sürekli terleyip kurur bundan kaynaklı gün sonunda ayaklarda yoğun bir kokuya neden olabilir.

Çözüm Yolu:

-Ayakkabı seçiminde hava alabilen bir model olması

-Pamuklu ve bambu olan çoraplar

-Ayaklar yıkandıktan sonra mutlaka parmak araları dahil kurulanmalı

-Gün içinde mümkün olduğu sürece ayaklarınızı havalandırın ve çoraplarınızı değiştirin

-Çorapsız ayakkabı kullanmayın

-Sandalet ve terlik gibi ayakkabılarda kauçuk modelleri tercih edin

-Ayaklarınızı yıkayıp kuruladıktan sonra, pudralayıp çoraplarınızı öyle giyinin

ilginizi çekebilir; https://talusayaksagligi.com/tirnak-batmasi-nedir-nasil-gecer/

3.Hormon Değişikliği

Menopoz ya da ostropoz v.b. durumlardan kaynaklı oluşan hormanel değişiklikler ,kadınların  hamilelik dönemindeki hormon dengesizliği v.s. vücutta koku oluşumuna neden olabilir ve ter bezlerini etkileyerek, önemlerin alınmasına rağmen ayakların  terlemesine neden olabilir.

Hormon değişikliği aynı zamanda enfeksiyona karşı direnci düşürdüğü için ayak mantarı gibi bakterilerin bulaşmasına sebep olabilir.

Çözümü:

-Bir endokrinoloji doktoruna danışın ve hormon problemlerinizi tespit ettirin

-Sorununuza göre doktorun belirlediği ilaçları düzenli kullanın.

4.Beslenme Şekli

Beslenmeniz ayak kokusuna direkt sebep olmasa  da, terlemelere bağlı meydana gelen kokuların  yoğun ve rahatsız edici olmasına neden olabilir.

5.Zayıf Ayak Temizliği

Ayaklarınızın enfeksiyonlara karşı dirençli olması için ayak temizliğine özen gösterilmelidir. Ayaklarınızı sadece duru suyla yıkayabileceğiniz gibi, sabun ve duş jelleri kullanarak da yıkayabilirsiniz.

Ayak tırnaklarınız her zaman kısa ve bakımlı olmasına özen gösterin ve tırnak makasınız kişiye özel olmalıdır, başkalarının kullandığı tırnak makaslarını kullanmayınız.

6.Kullanılan İlaçlar Ayak Kokusunun Yan Etkisi Olabilir!

Çeşitli hastalıklardan kaynaklı kullandığınız ilaçların yan etkileri olarak ayak kokusu görülebilmektedir.

 

ilginizi çekebilir; https://talusayaksagligi.com/ayak-nasir-bakimi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete Başla
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba, Talus Ayak Sağlığı Müşteri Merkezi'ne hoşgeldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz?